karadut.gen.tr https://www.karadut.gen.tr Karadut, Karadut Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, karadut.gen.tr Wed, 16 Dec 2015 00:00:00 +0000 Wed, 01 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Karadut Yağı https://www.karadut.gen.tr/karadut-yagi.html Fri, 16 Nov 2018 15:19:17 +0000 Karadut Yağı, Karadut yaz aylarında oldukça çok tüketilen bir meyve türüdür. Ve insanlar tarafından oldukça sevilmektedir. Aynı zamanda hastalıklara şifa kaynağıdır. Cildinizin parlak ve canlı görünmesini sağlar. Karadu Karadut Yağı, Karadut yaz aylarında oldukça çok tüketilen bir meyve türüdür. Ve insanlar tarafından oldukça sevilmektedir. Aynı zamanda hastalıklara şifa kaynağıdır. Cildinizin parlak ve canlı görünmesini sağlar. Karadut yağı içerisinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler sayesinde cildi yağlı olanların daha güzel bir cilde sahip olmaları için bu yağı kullanmaları önerilir. Fakat doktora danışarak kullanmanız sağlığınız için çok önemlidir. Belki sizin cilt yapınıza uygun olmayan bir yağ türüdür. Cildinizde çok sivilce veya siyah nokta varsa karadut yağı ile bu cilt rahatsızlığına son verebilirsiniz. Daha güzel bir cilde sahip olmak sizin elinizde olan bir olaydır. Ayrıca karadut sadece cilde değil hastalıklara karşı koruyucu bir özelliği olduğu biliyormuydunuz. Karadutun suyu, yağı ve daha birçok çeşidi ciltteki yaraları ve lekeleri yok etme etkisi vardır. Ölü hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca peeling etkisi vardır. Bir de çok fazla kaz ayaklarınız varsa yine bu yağı kullanarak bir maske yaparak bu sorundan da kurtulabilirsiniz. 

Karadut Yağının Saça Faydaları;

Karadut yağı en az cilt sağlığı kadar saç sağlığı için de oldukça faydalı ve besleyici özelliğe sahiptir. Saçınızın dökülmesini engeller. Kepeklerden kurtulmanıza da yardım eder. Aynı zamanda parlak ve canlı görünmesini sağlar. Karadut yağı saçınızdaki kırıkları onarıp saç köklerini güçlendirir. Ve saçın daha sağlıklı uzamasını sağlar. Özellikle kuru saçlar için bu yağı hatada bir defa kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca saçınızı nemlendirir ve yumuşamasını sağlar. Saçınıza uygulama sırasında saç diplerine masaj yaparak sürmeniz daha iyi olacaktır. Karadut yağı içerisinde katkı maddesi olmadığı için oldukça sağlıklı ve bir o kadarda besleyici bir yapıya sahiptir. Ancak cildinize veya saçınıza gerektiğinden fazla uygulamanız saçınızın dökülmesine cildinizin de tahriş olmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden çok sık aralıklarla kullanmanız tavsiye edilmez. 
]]>
Hamilelikte Karadut Suyu https://www.karadut.gen.tr/hamilelikte-karadut-suyu.html Sat, 17 Nov 2018 10:29:41 +0000 Hamilelikte karadut suyu oldukça önemli bir besindir. Gebelik dönemi boyunca kadınlar daha fazla vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Kansızlık problemi ile karşılaşılmaması için karadut tüketimine özen gösterilmes Hamilelikte karadut suyu oldukça önemli bir besindir. Gebelik dönemi boyunca kadınlar daha fazla vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Kansızlık problemi ile karşılaşılmaması için karadut tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Oldukça hassas bir meyve türü olan karadutun dayanıklılık süresi oldukça kısadır. Bu sebeple kısa zamanda tüketilmesi önerilmektedir. C, E ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan magnezyum, demir, bakır, sodyum, potasyum ve çinko gibi minerallerde içermektedir. Ayrıca lifler açısından da çok zengin bir meyvedir. Aynı zamanda cilt sağlığı bakımından çok yararlı bir besindir.

Hamilelikte karadut suyu faydaları;
 • Kanı temizleyici özelliği olan bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde anemi hastalarının daha sık tüketmesi gerekmektedir. İçerisinde bulunan potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineraller sayesinde kan hücrelerinin sağlığını korumaktadır.
 • Karadut suyu protein ve lif içeriği bakımından oldukça zengindir. vücuttaki protein ve lif ihtiyaçlarının yüzde 20'sini karşılamaktadır.
 • Gebelik döneminde çok sık karşılaşılan hemoroit rahatsızlığının tedavisinde yardımcı etken olarak kullanılmaktadır. Lif açısından zengin olduğu için kabızlığı engellemektedir.
 • Karadut suyu düzenli olarak tüketildiği zaman kan hücrelerinin sağlığını korumaktadır. Aynı zamanda hasar görmüş hücrelerin kısa zamanda onarılmasını sağlamaktadır.
 • Hamilelikte karadut suyu, hem anne adayının hem de bebeğin kemik sağlığı için bir çok faydası bulunmaktadır. Kemiklerin daha güçlü olmasını ve aynı zamanda kemik rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.
 • Karadut suyu diş eti kanamalarını ve diş sağlığını önemli derecede korumaktadır. Dişlerin çürümesini engellemektedir. Kanamayı durdurucu özelliği sayesinde diş eti kanamaların anında durdurarak bir daha yaşanmamasını sağlamaktadır.
 • Ağız yaraları ve aftların oluşumunu engellemektedir.
 • İçerisinde bulunan güçlü antioksidanlar sayesinde hamilelikte saç dökülmesinin önüne geçmektedir. Aynı zamanda saçlara dıştan da uygulanmaktadır. Saçların daha canlı, hoş, bakımlı ve parlak görünmesini sağlamaktadır. Karadut suyu saç derisinde meydana gelen zararlı etkileri kısa zamanda yok etmektedir.
 • Cilt sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır. Hamilelik döneminde meydana gelen cilt problemlerinin egzama, kaşıntı gibi kısa zamanda iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için hamilelik döneminde meydana şişlikleri ve ödemin atılmasını sağlamaktadır.
 • Hamilelikte karadut suyu düzenli olarak içildiğinde sindirim sistemini çalıştırır ve mide rahatsızlıklarının önüne geçer.
 • Vücuda enerji vermektedir ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Böylece anne adayının sağlığını koruyarak, hastalanmasını engellemektedir.
]]>
Karadut Şurubu Aft İçin Nasıl Kullanılır https://www.karadut.gen.tr/karadut-surubu-aft-icin-nasil-kullanilir.html Sat, 17 Nov 2018 12:58:02 +0000 Karadut Şurubu Aft İçin Nasıl Kullanılır, karaduttan elde edilen bu öz, oldukça faydalıdır. İçerisinde barındırdığı ondan fazla vitamin ve mineraller sayesinde birçok problemin çözümünde kullanılan eski bir yöntemdir.  Karadut Şurubu Aft İçin Nasıl Kullanılır, karaduttan elde edilen bu öz, oldukça faydalıdır. İçerisinde barındırdığı ondan fazla vitamin ve mineraller sayesinde birçok problemin çözümünde kullanılan eski bir yöntemdir. 

Karadut Şurubu Aft İçin Nasıl Yapılır
 • Taze toplanılan karadut, temiz bir tülbente sarılarak suyu çıkarılır.
 • Elde edilen karadut özüne oranla bir miktar şeker katılarak kaynatılır.
 • Kaynatılan öz, soğumaya bırakılır.
 • Soğuyan öz kavanozlara koyulup ağzı sıkıca kapatılarak, buzdolabında muhafaza edilir.
Karadut Şurubunun Faydaları Nelerdir
 • Aft olarak bilinen ağız içindeki yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Ağız ve diş sağlığı için çok önemli bir yöntemdir, diş eti kanamalarına çok iyi gelir.
 • Karadut şurubu, sinir sistemini olumlu etkiler. Sinirleri gevşetir ve stresi azaltır.
 • Etkili bir antioksidan olduğundan ciltte yıpranmış dokuların onarılmasını sağlar. 
 • Yaraların iyileşmesini sağlar.
 • Saç ve kemik sağlığı açısından çok faydalıdır.
 • Kansere karşı koruyucudur.
 • Hemoroite iyi gelir.
Karadut Şurubu Aft İçin Nasıl Kullanılır

Aft olarak bilinen ağız içi yaraları hemen hemen herkesin sıklıkla yaşadığı bir problemdir. Kolay geçmeyen ve kişide ağız kokusu, ağrı, yeme güçlüğü gibi problemlere neden olan bir rahatsızlıktır. Ne kadar küçük görünse de sıkıntısı çok olan bu rahatsızlığın tedavisi de oldukça kolaydır. Tamamen doğal olarak elde edilen karadut şurubuyla aft yaralarını geçirmek mümkündür. Öncelikle yukarıda bahsedildiği şekilde karadut şurubu hazırlanmalıdır. Ağız içinde oluşan yaraya temiz bir bez yardımıyla sürülerek veya yarım çay bardağı kadar karadut şurubu gargara yaparak uygulanabilir. Gargara yapılması, hem aft yaralarını iyileştirmek hem de diş eti kanamaları gibi genel rahatsızlıkları gidermek için daha çok tercih edilebilir. Karadut şurubu her gün düzenli olarak uygulandığında bir hafta içerisinde aft yaralarını iyileştirdiği gözlemlenecektir. 
]]>
Karadut Kalori https://www.karadut.gen.tr/karadut-kalori.html Sat, 17 Nov 2018 15:22:06 +0000 Karadut kalori, dutgiller familyasına mensup olan karadut yenilebilir bir meyve çeşidi olup, koyu kırmızı, siyah ya da mor renkli bir duttur. Karadut dalında kurtlanıp böceklenmeyen tek bitki çeşidi olarak bilinmektedir. Yaz ay Karadut kalori, dutgiller familyasına mensup olan karadut yenilebilir bir meyve çeşidi olup, koyu kırmızı, siyah ya da mor renkli bir duttur. Karadut dalında kurtlanıp böceklenmeyen tek bitki çeşidi olarak bilinmektedir. Yaz aylarında tatlı ve ekşi olmak üzere dut ağaçları iki çeşit meyve vermektedir. Bünyesinde barındırmış olduğu A vitamini, E vitamini, C vitamini ve K vitamini bakımından zengin olup antioksidanlar tarafından da zengindir. Bu özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. İçerdiği lifler bakımından cildin pürüzsüz ve sağlıklı gözükmesinde yardımcıdır. Karaduttan genellikle karadut şurubu, beyaz dut pekmezi gibi pekmez yapımı ve karadur reçeli yapılır. Açık yaralar içinde faydalı olan bir yara bandı olup, bunun yanı sıra saç bakımına, diş bakımına, hemoroit rahatsızlıklarına ve deri rahatsızlıklarına iyi gelen etkili bir meyve olup, karadut kalori bakımından da oldukça düşük bir besindir.

Karadut kalori besin değeri tarafından bakıldığında yapısındaki niasin, tiamin, potasyum, sodyum gibi maddeler açısından sağlığımız için önem arz etmektedir. Özellikle de demir, bakır, diyet lifleri, selenyum, magnezyum, beta karoten ve çinko bakımından da oldukça zengin besin olup, protein içeriği diğer meyvelere oranla daha fazladır. Bu sebeple diyet esnasında, formunu korumak isteyenlerde ve kilo kaybı yaşamak isteyenler için önerilen ve zayıflamaya yardımcı olan bir besindir. Ayrıca karadut meyvesini tüketerek anemi, dizanteri ve diyabet gibi bir çok hastalıklardan ve kanser çeşitlerinden korunmak adına ve antioksidan içeriğinden faydalanılması açısından oldukça yarayışlı bir besin maddedir. İşte tüm bu yararlarını göz önünde bulundurarak pazarlardan, manavlardan ve marketlerden alıp bolca tüketmek ve kış mevsimi için de derin dondurucularda saklamak doğru bir tercih olacaktır. 

Karadut Kalori Dağılımı
 • Karbonhidrat Oranı: %86
 • Protein Oranı: %9.1
 • Yağ Oranı: %5.3

100 Gram Karadut Kalori ve Besin Değerleri

 • Kilojul: 340 kj
 • Kalori / Enerji: 83 kcal
 • Karbonhidrat: 19.50 gr
 • Protein: 1.96 gr
 • Şeker: 15.90 gr
 • Lif: 1.9 gr
 • Yağ: 0.57 gr
 • Çoklu Doymamış Yağ: 0.280 gr
 • Tekli Doymamış Yağı: 0.070 gr
 • Doymuş Yağı: 0.045 gr
 • Fiber: 2.3 gr
 • Kalsiyum: 35 mg
 • Demir: 1.7 mg
 • Potasyum: 18 mg
 • Sodyum: 172.2 mg
 • Kolesterol: 0 mg
 • A Vitamini: 2.3 Iu
 • C Vitamini: 10 mg
]]>
Karadut Likörü https://www.karadut.gen.tr/karadut-likoru.html Sun, 18 Nov 2018 05:10:22 +0000 Karadut likörü, yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirmeye başladığı bu günlerde içecek tercihleriniz için güzel bir seçenek. Yapımının kolay olması nedeni ile evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kara dutun rengi ve v Karadut likörü, yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirmeye başladığı bu günlerde içecek tercihleriniz için güzel bir seçenek. Yapımının kolay olması nedeni ile evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kara dutun rengi ve verdiği lezzeti ile önemli bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Farklı hazırlama teknikleri damak tadınıza hitap etmesini sağlamaktadır.

Karadut likörü hazırlamak için gerekli malzemeler
 • 1 kilogram kadar karadut
 • 5 bardak ölçüsünde toz şeker
 • 3 bardak kadar su
 • 2 normal kahve fincanı saf alkol ya da tercihe göre votka

Karadut likörü hazırlanışı

Dutları temizleyin ve saplarını ayırarak cam bir kavanozun içine alın. Bu işlemden sonra diğer malzemeleri (toz şeker, su ve tercihe göre votka ya da alkol). Malzemelerin iyice karışması ve dökülmemesi için önce kavanozu sıkıca kapatıp iyice çalkalayın. Çalkalama işlemi malzemelerin eşit olarak her tarafa dağılması içindir. Çalkalama işlemi bitince kavanozu tamamen karanlık ya da güneş görmeyen yarı loş ortamda dinlenmesi için saklayın. 

Likör için sıcak su kullanılmadığından ve kullanılan toz şeker kolayca erimeyeceği için muhafaza edildiği ilk hafta her gün 1 sefer çalkalama işlemi yapılmalıdır  bu sayede toz şekerin erime işlemi hızlandırılır. Eğer belirtilen süre içinde şekerin tamamen erimesi sağlanamaz ise kavanozun çalkalanmasına devam edebilirsiniz. Bu süre bitince kavanozdaki malzemeler tortu olmasın diye birkaç sefer tülbent kullanılarak süzülebilir. Bu işlem içimi kolaylaştırır. Karadut likörü  en az 2 hafta bekletilmelidir. 

Süre sonunda likörün soğuk olarak tüketilmesi önerilir. Kara dut likörü tek başına ya da başka ikramlar ile beraber olarak servis edilebilir. Karadut likörü hazırlamak için verilen malzemeler ihtiyaca ve damak tadına göre değişkenlik gösterebilir.
]]>
Rüyada Karadut Ağacı Görmek https://www.karadut.gen.tr/ruyada-karadut-agaci-gormek.html Sun, 18 Nov 2018 05:32:59 +0000 Rüyada karadut ağacı görmek, görülen rüya hayırlara vesile olması dileğiyle aydınlık düşünülmelidir. Bazı rüyalar kişi veya kişilerin başına gelebilecek iyi yada kötü olayların habercisi olarak bilinir. Rüya sahibi i Rüyada karadut ağacı görmek, görülen rüya hayırlara vesile olması dileğiyle aydınlık düşünülmelidir. Bazı rüyalar kişi veya kişilerin başına gelebilecek iyi yada kötü olayların habercisi olarak bilinir. Rüya sahibi için bu rüya beklenmedik bir mirasın çıkmasına hayatının akışının değişeceğine ve mutlu olunmaya delalet eder. Kalabalık ortamda iş hayatını sürdüren rüya sahibinin düşmanı olduğuna ve çekemeyen kişilerin olduğuna rivayettir. Rüyada karadut ağacı görmek geçmişte yapılan hatalardan ders alamayan kişi için gelecekte aynı hataları yaparak bir çok sorun ile karşılaşmaya tabir edilir. Maddi açıdan sıkıntı çeken kişinin beklemediği bir yakını tarafından geleceği bir yardıma alamet eder. Evlilik hayatında mutluluğu yakalayan çiftlerden birinin bu rüyayı görmesi çocuk sahibi olacağına rüyayı gören kişi için sevineceğine tabir edilir. Okul hayatında büyük başarı yakalayacak kişi için bu rüyanın görülmesi gelecekte hayal ettiği kariyere sahip olacağına yorumlanır.

Rüyada karadut ağacı görmek, iş hayatında dedikodusu yapılan kişinin çekemeyeni çok olduğuna ve yüzüne gülene inanmaması gerektiğine işaret eder. Rüya sahibi için uzun bir ömür yaşayacağına hiç kimseye muhtaç olmayacağına delalettir. Sağlık sorunu yaşayan kişi yada kişiler için bu rüyanın görülmesi sağlığına kavuşarak dimdik ayakta duracağına çıkar. Rüyada karadut ağacı görmek göz yaşı olarak yorumlanır. Bazı kararlar alacak olan rüya sahibi dağınık olan hayatında değişiklik yapacağına ve hayatının düzene girerek mutlu olacağına tabir eder. Bir kimse rüyasında karadut ağacı görmesi maddi açıdan zengin olacağına rivayet eder. Bir kimse hayatı boyunca mutsuz olarak içine kapanacağına yorumlanır.

Rüyada karadut ağacı görmek, iki sevgili için bu rüya yaşanan kıskançlığın birbirlerine zara vereceğine rivayet eder. Yeni  bir hayat kuracak kişinin geçmişte sevdiği bir bayanın evlilik yaparak tekrar bir araya gelmesine işarettir. Bir takım maddi harcamalar yapacak olan kişinin paraya önem vermediğine bilinçsiz para harcayacağına elinin çok açık olduğuna rivayet eder. Rüyada karadut ağacı görmek evli bir bayanın bu rüyayı görmesi ikiz bebekleri olacağına muradının olacağına tabi eder. Alkol bağımlı olan kişinin hastane kapılarında vereceği mücadeleyi kazanacağına alamettir. 
]]>
Karadut Çeşitleri https://www.karadut.gen.tr/karadut-cesitleri.html Sun, 18 Nov 2018 21:46:41 +0000 Karadut Çeşitleri, dut her yaştan herkesin en çok severek tükettiği meyve çeşitlerinden bir tanesidir. Ülkemizde yetiştirilen dut çeşitleri genellikle birden fazladır. Türkiye genelinde hemen her bölgede dut yetiştirilmektedir. Karadut Çeşitleri, dut her yaştan herkesin en çok severek tükettiği meyve çeşitlerinden bir tanesidir. Ülkemizde yetiştirilen dut çeşitleri genellikle birden fazladır. Türkiye genelinde hemen her bölgede dut yetiştirilmektedir. Karadut çeşitler çoğunlukla mevsiminde çiğ olarak tüketilirken, aynı zamanda hem karadut pekmezi hem de karadut pestili yapılmaktadır. Karadut insan sağlığı açısından oldukça faydalı olan bir meyve çeşididir. Öyle ki, pek çok hastalığın tedavisinde karadut tüketilmesi önerilmektedir. 

Karadut Çeşitleri Nelerdir
 • Siyah Dut, karadut çeşitlerinden bir tanesi olan siyah dut ülkemiz genelinde beyaz dut kadar yaygın olmasa da bazı bölgelerimizde siyah dut yetiştiriciliği yapılmaktadır. Siyah dut ağacının genel yapısı aşırı şekilde uzamamasına rağmen ağacın kolları hem çok kalın hem de oldukça sağlamdır. Siyah dut olgunlaşma evresinin başlarında çoğunlukla rengi kırmızıdır, fakat olgunlaşma sürecini tam olarak tamamladığı vakit siyah rengi almaktadır. Aynı zamanda siyah dut ağacının yaprakları sert ve tüylü yapıda olmasından dolayı ipek böceklerinin üretiminde bazı sanayi kollarında kullanılmaktadır. Siyah dur özellikle şurup yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır, hatta çok sağlam bir gövdeye sahip olduğu için oyma sanatı ve marangozlukta sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Mor Dut, genel olarak ülkemizde yetiştirilen karadut çeşitlerinden bir tanesidir. Çoğunlukla ülkemizde yaygın olarak bulunan mor dutun yetiştiriciliği maalesef yaygın olarak bulunmamaktadır. Mor dut ağacının türleri genellikle boy uzunluğu olarak fazla uzun değildir, ancak 20 metreye kadar ulaşan mor dut ağaçlarının meyveleri mayhoş ve ekşimsi tadı vardır. Ayrıca mor dut solunum yollarında meydana gelen hastalıkların iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda mor dut ağacının meyveleri öksürük ve diğer solunum yolları hastalıklarında özellikle şurup olarak kullanılmaktadır. 
]]>
Kara Dut Nasıl Kurutulur https://www.karadut.gen.tr/kara-dut-nasil-kurutulur.html Mon, 19 Nov 2018 21:45:50 +0000 Kara dut nasıl kurutulur, sorusu genellikle bu işlemin nasıl yapıldığını merak edip bilgilenmek isteyen kişilerce sorulur. İster beyaz dut olsun ister siyah dut olsun kurutma işlemi birkaç farklı yöntemle yapılmaktadır. G Kara dut nasıl kurutulur, sorusu genellikle bu işlemin nasıl yapıldığını merak edip bilgilenmek isteyen kişilerce sorulur. İster beyaz dut olsun ister siyah dut olsun kurutma işlemi birkaç farklı yöntemle yapılmaktadır. Genellikle güneşte bırakarak veya ipe dizme gibi yöntemler tercih edilir. Bu iki yöntem kullanılarak yapılan kurutma işleminin asıl amacı meyveler taze iken fazla oranda su içerirler bu nedenle de fazla dayanıklı değillerdir. Kurutma işlemiyle meyve içeriklerindeki su oranının düşmesi sağlanarak ve uzun süre bozulmadan saklanabilmeleri sağlanmış olur.

Kurutulacak dutların dikkatli bir şekilde toplanması gerekir. Dutlar toplanırken dutlar ile birlikte çer, çöp vs. gibi yabancı maddelerinde toplanmaması önemlidir. Toplanan dutlar hiçbir katkı maddesi kullanılmadan ince çarşafların üzerine serilir ve direkt olarak güneş almayan gölgelik alanlarda kuruması beklenir. Eski zamanlarda aynı işlem için dut ağacının altına çarşaf serilir ve kendiliğinden dökülen dutların kuruması beklenirdi.

Kara dut nasıl kurutulur, Kurutma işleminin başarılı olması için nelere dikkat edilmelidir
 • İlk olarak üzerinde kurutma yapılacak çarşaf ya da kullanılacak diğer malzemeler temiz olmalıdır.
 • Kurutulacak dutların taze olması ve olgunlaşma sonrası toplanmış olması önemlidir.
 • Kurutma işlemi yapılacak havanın çok sıcak, hafif rüzgarlı ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Nemli hava şartları kurutma işlemini olumsuz etkiler.
 • Kurutulacak olan dutların  hızlı bir biçimde ayıklanıp temizlenmesi gereklidir.
 • Kurumuş olan dutların saklanma şartlarına dikkat edilmelidir. Rutubetten uzak ortamlarda ağzı sıkıca kapanabilen ve hava almayacak yapıda olması gerekir. Kara dut nasıl kurutulur konusunda dikkat edilmesi gereken durumlar bunlardır.
]]>
Rüyada Karadut Toplamak https://www.karadut.gen.tr/ruyada-karadut-toplamak.html Tue, 20 Nov 2018 00:19:01 +0000 Rüyada Karadut Toplamak, Bu rüya genellikle şu şekilde yorumlanır. Hayırlara vesile olmadığı ve rüya sahibinin başına kötü bir olayın geleceğini işaret eder. Rüyada karadut toplamak rüyayı gören kişinin kötü gün Rüyada Karadut Toplamak, Bu rüya genellikle şu şekilde yorumlanır. Hayırlara vesile olmadığı ve rüya sahibinin başına kötü bir olayın geleceğini işaret eder. Rüyada karadut toplamak rüyayı gören kişinin kötü günler yaşayacağının habercisidir. Aynı zamanda kara bulut rüyayı gören kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden arkadaşları ile çok dikkatli konuşması gerekiyor. Aksi takdirde arkadaşları ile arasının açılacağı doğrultusunda yorumlanır. Rüya sahibinin özel hayatında çatırtılar olabilir. İş hayatında kötü düşüşlerin olacağına işaret eder. Geçmişte yapmış olduğu hatalar rüya sahibini zor durumda bırakacağını rivayet eder. Sosyal hayatınıza birçok kötü insanın gireceğine nail olur. Rüya sahibinin maddi ve manevi yönden sıkıntılı zamanlarla karşılaşacağını rivayet eder. İş hayatında düşüşe yol açan arkadaşlar onu bu süreçte yalnız bırakacağını işaret eder. Tabi rüyayı gören kişi her şeyini kaybettikten sonra aklı başına gelecektir. Fakat iş işten geçmiş olacak ve yakın arkadaşlarını kaybedeceğinin ifadesidir. Aynı zamanda rüya sahibini zor durumda bırakacak bir olayın yakın arkadaşları sandığı kişiler tarafından yapılacağı anlamına gelir. 

Rüyada Karadut Toplamak, Bu rüyanın hayırlı işlere vesile olduğu bilinmektedir. İş hayatınızda başarılı bir insan olacağınızı işaret eder. Uzun zamandır beklediğiniz iş yerinde yükselme yani istediğiniz mevkide olacağına nail olur. Rüya sahibinin özel hayatı dolu dizgin ve mutluluk içinde yaşanacağını rivayet eder. Bir toplum içinde sizin de sözünüzün dinleneceği ve o sözlerin en kısa zamanda uygulanacağına nail olur. Geçmişte yaşanmış olan sıkıntılı günlerin yerini artık güzel günlere bırakacağını işaret eder. Aynı zamanda bu rüyayı gören kişinin uzun zaman sonra çok iyi bir yaşam geçireceğini ifade eder. Kişinin isteklerinin gerçek olacağına delalet eder. Çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Fakat sizin bu sorunun üstesinden geleceğinizi rivayet eder. 
]]>
Şekersiz Karadut Reçeli https://www.karadut.gen.tr/sekersiz-karadut-receli.html Tue, 20 Nov 2018 13:07:47 +0000 Şekersiz Karadut Reçeli, kendine özgü mayhoş bir lezzeti olan karadut reçeli aynı zamanda şekersiz olarak hazırlandığı için herkes rahatlıkla tüketebilir. Yapılışı oldukça pratik olan karadut reçeli mevsiminde iken hamarat Şekersiz Karadut Reçeli, kendine özgü mayhoş bir lezzeti olan karadut reçeli aynı zamanda şekersiz olarak hazırlandığı için herkes rahatlıkla tüketebilir. Yapılışı oldukça pratik olan karadut reçeli mevsiminde iken hamarat hanımlar kış aylarında tüketmek için hazırlayarak buzdolabında muhafaza etmektedir. Karadut pek çok hastalığa şifa olmaktadır, özellikle kansızlık hastalığına ve dahi pek çok rahatsızlığa kullanılan karadut ile hazırlanan reçeli büyük küçük herkes severek tüketmektedir. Ayrıca şekersiz pişirildiği için diyabet hastaları da rahatlıkla tüketebilir.

Şekersiz Karadut Reçeli İçin İhtiyaç Olan Malzemeler
 • 2 su bardağı taze karadut
 • 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi suyu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı chia tohumu
 • 2 yemek kaşığı akçaağaç şurubu ya da yerine bal tercih edilebilir.
Şekersiz Karadut Reçelinin Hazırlanışı, 

İlk önce dutları iyice yıkayalım ve ardından saplarını güzelce temizleyelim. Daha sonra orta büyüklükte tencerenin içine karadutları alalım, üzerine Hindistan cevizi suyunu, akçaağaç şurubunu ve limon suyunu ilave edelim. Ocağın altını orta dereceli ateşe getirdikten sonra karadut reçelini pişirmeye bırakalım. Eğer şekeri çok fazla kullanmayı tercih etmiyorsanız, akçaağaç şurubunun lezzeti karadut reçeli için yeterli olacaktır. Karadut reçelini eğer taneli olarak tüketmek istemezseniz pişme aşamasında iken mikser ile çekerek püre haline getirebilirsiniz. Karadut karışım ile bütünleştikten sonra yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika sonrasında reçele chia tohumunu ilave edin. Ocağın altını kısın ve chia tohumu ile beraber 5-10 dakika arasında pişirerek, reçelin koyu kıvam almasını sağlayın. Karadut reçeli istenilen kıvama geldiği zaman ocağın altını kapatalım ve ılınmasını bekleyelim. Ilıyan karadut reçelini cam kavanoza koyduktan sonra kapağını sıkıca kapatalım ve buzdolabında saklayalım. 

Afiyet olsun.
]]>
Karadut Hoşafı https://www.karadut.gen.tr/karadut-hosafi.html Tue, 20 Nov 2018 18:59:03 +0000 Karadut Hoşafı, özellikle yaz aylarında serinlemek için en iyi içecek alternatifleri arasında yer alan karadut hoşafı hem çok lezzetli hem de oldukça serinletici bir içecektir. Karadut hoşafı aynı Osmanlı şerbetinin tadını a Karadut Hoşafı, özellikle yaz aylarında serinlemek için en iyi içecek alternatifleri arasında yer alan karadut hoşafı hem çok lezzetli hem de oldukça serinletici bir içecektir. Karadut hoşafı aynı Osmanlı şerbetinin tadını anımsatıyor diyebilirim, fakat tadına baktığınız zaman sizde benimle aynı kanıya varacaksınız eminim. Çünkü Osmanlı şerbetinin lezzeti ile karadut hoşafının lezzeti birebir aynı olmaktadır. Aynı zamanda yapılığı oldukça pratik olan bu lezzet büyük küçük herkes tarafından sevilerek ve beğenilerek tüketilecektir. Eğer hala karadut hoşafını denemediyseniz, en kısa zamanda bu mükemmel lezzeti denemenizi tavsiye ediyoruz. 

Karadut Hoşafı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Yarım kilo taze karadut
 • 1,5 litre içme suyu
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1/2 limon suyu
Karadut Hoşafının Hazırlanışı

İlk önce karadutların saplarını ayıklayalım ve güzel bir şekilde yıkadıktan sonra hoşafı yapacağımız geniş bir tencerenin içerisine alalım. Ardından üzerine suyunu ilave edelim ve ocağın altını yakalım. Daha sonra hoşafın içine çubuk tarçını da ilave ederek kaynaması için bırakalım. Kaynadıktan sonra içine toz şekerini ilave delim ve kaşık ile karıştıralım. Arzuya göre karadut hoşafın da kullanacağımız şeker ölçüsünü azaltabilirsiniz. Tabi ki, bu tercih tamamen kendi damak zevkinize göredir. Karadut hoşafının şekeri eridikten sonra bir bardağın içine az miktarda alıp soğuttuktan sonra tadına bakabilirsiniz.Eğer biraz daha şekere ihtiyacı varsa hemen ilave edebilirsiniz. En son aşamada limon suyunu ekleyelim ve bir iki dakika daha kaynattıktan sonra hoşafı ocaktan alalım ve soğuması için bırakalım. Soğuttuğumuz karadut hoşafını ince bir süzgeçten geçirelim ve iyice soğuması için buzdolabına kaldıralım. Karadut hoşafının kıvamı eğer gözünüze koy görünmüşse içine bir miktar su ekleyerek açabilirsiniz. Özellikle soğuk olarak tüketin. Afiyet olsun.
]]>
Ekşi Karadut Şurubu https://www.karadut.gen.tr/eksi-karadut-surubu.html Wed, 21 Nov 2018 18:30:15 +0000 Ekşi Karadut Şurubu, Yaz meyveleri içerisinde yer alan koyu kırmızı renkli duttan elde edilen içecek türüdür. Diğer dut çeşitlerine oranla daha dayanıklı olan ekşi karadutun içerdiği vitamin ve mineral oldukça zengindir. Haz Ekşi Karadut Şurubu, Yaz meyveleri içerisinde yer alan koyu kırmızı renkli duttan elde edilen içecek türüdür. Diğer dut çeşitlerine oranla daha dayanıklı olan ekşi karadutun içerdiği vitamin ve mineral oldukça zengindir. Haziranda olgunlaşmaya başlayan bu meyveyi taze olarak elde edebileceğiniz gibi kuru bir şekilde de temin edip şurup haline dönüştürebilirsiniz. Her türlü iklim ve toprak yapısına uyum sağlayan bu meyve iyi bir bakım neticesinde daha verimli olarak yetişir. Bu hususta ekşi karadut boyutu daha iri hale gelebilir. Ekşi sevenler için vazgeçilmez bir şurup olan bu besin maddesi bazı yörelerde ''Urmu dut'' adı altında da anılmaktadır. Söz konusu ekşi karadut şurubu alternatif tıp alanında destekleyici besinler içerisinde yer alır.

Sağlık bakımından birçok faydası olan ekşi karadut şurubu hazırlandıktan sonra uzun süre bekletilmeden taze olarak tüketilmelidir. Bu değerli içecek türünün en önemli özelliği antioksidan görevini üstlenmesidir. Böylece vücutta serbest gezen radikalleri yok eder. Bununla birlikte öksürüğün kesilmesine kaynaklık ederek balgamın sökülmesine yardımcı olur. Kan yapıcıdır. Damar tıkanıklığını giderir. Cilt hücrelerini yeniler. Yaşlanma karşıtıdır. Kanser hücrelerini azaltır. Toksin atar. Saç ve dişleri kuvvetlendirir. Yaraların iyileşmesini sağlar. Adet kanamalarının düzenli olması yönünde yararlıdır.

Ekşi Karadut Şurubu İçin Gerekli Malzemeler
 • 2 kilo ekşi karadut
 • 3 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 litre su

Ekşi Karadut Şurubu Hazırlanışı

Görünümü itibariyle iştah kabartan son derece lezzetli olan ekşi karadut şurubu hazırlanışı için öncelikle bu meyveler yıkanır. Daha sonra derin bir tencere içerisine konulup üzerine toz şeker ilave edilir. Bu noktada birkaç saat bekletilmesi sağlanır. Amaç ekşi karadut özünün ortaya çıkmasıdır. Ardından üzerine su ilave edilerek yaklaşık 20 dakika kadar kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Hazır hale gelen ekşi karadut şurubu ocaktan alındıktan sonra kevgir eşliğinde süzülerek bardağa alınıp sıcak veya soğuk olarak isteğe göre servis edilir. 

Afiyet olsun.
]]>
Karadut Konsantresi https://www.karadut.gen.tr/karadut-konsantresi.html Thu, 22 Nov 2018 11:11:13 +0000 Karadut Konsantresi, Vitamin ve mineral değeri yüksek olan meyveler arasında yer alan karadutun işlemden geçirilerek elde edilen içecek türüdür. Organik tarım alanında yoğun olarak yetiştirilen bu meyve tatlı veya ekşi özelliğ Karadut Konsantresi, Vitamin ve mineral değeri yüksek olan meyveler arasında yer alan karadutun işlemden geçirilerek elde edilen içecek türüdür. Organik tarım alanında yoğun olarak yetiştirilen bu meyve tatlı veya ekşi özelliğe sahiptir. Koyu kırmızı ve siyah tonlarında rengi olan karadut hemen her bölgede yetişme imkanı bulmaktadır. Belirli bir iklim ve toprak yapısına gereksinim duymayan bu meyvenin konsantresini kolaylıkla temin edip yapabilirsiniz. Taze veya kuru olarak raflarda yerini alan karadut önemli bir şifa kaynağıdır. Söz konusu karadut konsantresi hazırlandığında kısa sürede tüketilmesi önerilir. Bu husustaki amaç enerji deposu niteliğindeki bu konsantre türünün vitamin değerlerini kaybetmemesidir.

Karadut konsantresinin sağlık bakımından saymakla bitmeyecek faydaları vardır. Özellikle zararlı bakteri ve virüslerin düşmanıdır. Antioksidan özelliği sayesinde doğal antibiyotik görevini üstlenerek vücut direncini arttırır. Öksürük ve balgamı ortadan kaldırır. Zihin açıklığını sağlar. Bununla birlikte gözün daha net görmesini ve her türlü ağrının giderilmesini sağlar. Bahse konu teşkil eden bu konsantreyi günlük bir bardak olarak tükettiğinizde kan seviyesi artar. Aynı zamanda damar yolları açılarak tıkanıklık giderilir. Öte yandan cildin ölü deriden arınmasına yardımcı olur. Saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini önler. Ayrıca kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.

Karadut Konsantresi İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 kilo taze karadut
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • Yarım limon
 • 1 litre su

Karadut Konsantresi Hazırlanışı

Enfes bir lezzete sahip karadutları konsantre haline dönüştürmeden önce yıkamalısınız. Daha sonra derin bir kap içerisine alarak üzerine toz şeker ve limon sıkıp ortalama bir saat bekletmelisiniz. Bu zaman zarfının sonunda suyunu salan karadutların üzerine su ilave edilerek kısık ateşte yaklaşık yarım saat kadar pişirilmeye bırakılır. Ardından kaynama noktasına ulaşan karadut konsantresi ocaktan alınarak içerisindeki iri yapılı karadutlar ezilip lapa haline getirilir. Elde edilen konsantre süzgeçten süzülerek bardaklara alınıp sıcak veya soğuk olarak servis edilir. 

Afiyet olsun.
]]>
Karadut Kurusu https://www.karadut.gen.tr/karadut-kurusu.html Thu, 22 Nov 2018 16:37:54 +0000 Karadut Kurusu, Lezzetli yaz meyveleri arasında yer alan karadutun güneş eşliğinde kurutulmasıyla elde edilen bir kuru yemiş türüdür. Koyu kırmızı renkte olan bu meyve olgunlaşma döneminde siyah renge dönüşür. Ekşi ve tatl Karadut Kurusu, Lezzetli yaz meyveleri arasında yer alan karadutun güneş eşliğinde kurutulmasıyla elde edilen bir kuru yemiş türüdür. Koyu kırmızı renkte olan bu meyve olgunlaşma döneminde siyah renge dönüşür. Ekşi ve tatlı olarak her damak zevkine cevap veren bu kuru yemişe aktarlarda ulaşılabilir. Tarım alanlarında belli bir iklim ve toprak türüne ihtiyaç duymayan bu besin maddesi her yerde kolaylıkla yetiştirilmektedir. Söz konusu karadut kurusunun direk tüketilebildiği gibi farklı besin kaynakları üretiminin yapılması da mümkündür. Bu hususta reçel, marmelat, konsantre, şurup, pestil, cilt maskesi, krem, vücut losyonu, sabun, şampuan gibi ürünler elde edilebilir. Karadut kurusu temin edildikten sonra mutlaka yıkanarak tüketilmelidir. Çünkü doğada ağaç dalı üzerinde veya yere düşerek kendiliğinden kuruyan karadutlar tozlanır. Hatta tezgahlarda yer alan karadut kuruları dahi toz ve kire maruz kalır. Bu nedenle doğrudan tüketimden kaçınmanızda fayda var.

Karadut Kurusu Faydaları

Lezzetli kuru yemişler arasında yer edinen karadut günlük olarak bir avuç kadar tüketildiğinde vücut kapsamında birçok fayda sağlar. Doğadan gelen bu mucizevi besin maddesinin içerdiği vitamin ve mineraller sağlık bakımından saymakla bitmeyecek yararı beraberinde getirir. Karadut kurusu tüketiminde özellikle gebe kadınlar ve çocuklar aşırı tüketimden kaçınmaları gerekir. Çünkü metabolizmayı iyi bir şekilde çalıştıran karadut kurusu mide ile ilgili problemleri meydana getirebilir. Yeterli miktarda tüketilen karadut kurusu tüm derde deva olur. Şimdi gelelim bu değerli kuru yemişin faydalarından bahsetmeye;
 • Antioksidan özelliği ile bakteri ve virüsleri yok ederek enfeksiyon varlığını ortadan kaldırır.
 • Boğaz ağrısı, öksürük ve balgam gibi problemlere karşı etkin rol oynar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim problemlerini ortadan kaldırarak kabızlığı giderir.
 • Saç dökülmelerini önleyip dökülmeleri engeller.
 • Diş ve damakları güçlendirir.
 • Göz bulanıklığını ortadan kaldırır.
 • Cildin güzelleşmesine kaynaklık eder.
 • Kan akışını hızlandırır.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Vücuttaki iltihapların atılmasına yardımcı olur.
 • Toksinlerin atılmasını sağlayıp kilo vermeye katkı sağlar.
 • Yaraların hızla iyileşmesi hususunda etkilidir.
 • Yaşlanmayı geciktirip cilt dokusu hücrelerinin yenilenmesine kaynaklık eder.
 • Kanser hücrelerini azaltır.
]]>
Karadut Marmelatı https://www.karadut.gen.tr/karadut-marmelati.html Fri, 23 Nov 2018 14:29:42 +0000 Karadut Marmelatı, Karadut günümüzde yaz meyvelerinin arasında en çok sevilen olmaktadır. Diğer meyvelere göre daha nazik olmaktadır. Hafif baskıda ezilmektedir. Ancak tadı ile herkesi kendinden geçirir. Bu meyvenin yazın bol bol Karadut Marmelatı, Karadut günümüzde yaz meyvelerinin arasında en çok sevilen olmaktadır. Diğer meyvelere göre daha nazik olmaktadır. Hafif baskıda ezilmektedir. Ancak tadı ile herkesi kendinden geçirir. Bu meyvenin yazın bol bol tüketimi yapılsa da kış için herkes kolları sıvayarak hazırlıklar yapmaktadır. Genellikle kışın sofralarda görmek istediğimiz karadutun reçeli, şurubu, marmelatı yapılarak taze taze tüketilir. Çoğu bayanın çocukları için hazırladığı karadut marmelatı sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra sofraları şenlendirmek içinde çok yapılmaktadır. 

Karadut marmelatı hazırlayarak kışın içerisine su ekleyip doğal bir içecek olarak tüketilmesi muhteşem oluyor. Yemeklerin yanlarında yada sonrasında meyve suyu olarak tüketebilirsiniz. Hem sağlık açısından da katkı sağlanmış olur. Şimdi gelelim birlikte karadut marmelatı hazırlamaya. Ben evimde kendim yaptığım tarifi sizlerle paylaşacağım.

Karadut marmelatı tarifi nasıldır

Karadut marmelatı tarifi:
 • 1 kilo karadut
 • Yarım kilo şeker
 • Yarım limon
Karadut marmelatı yapılışı:

İlk olarak karadutların sapları çıkarılmalıdır. Yalnız çıkartırken ezmemeye ve suyunun boşa gitmesine izin vermeyin. Daha sonra saplarını ayıkladıktan sonra bir süzgeç içerisinde iyice yıkanarak süzülmesi sağlanır. Süzülen meyveleri robota koyarak iyice çekelim tıpkı krem şekline getirilir. Bu işlem sonrasında derin bir tencereye rondodan geçirilen karadutlar ve şeker koyulur. Ocağa bırakılarak orta ateşte kaynatılmaya başlanır. Kaynamaya başlayınca altı kısılır. Bu şekilde 10 dakika daha pişirilir. Son olarak limon suyu koyularak bir miktar daha kaynatılır ve ocağın altı kapatılır. Bir kenera alarak soğuması beklenir. Soğuduktan sonra kavanozlara koyularak ağzı kapatılır ve serin yerde sallanır.
]]>
Karadut Sirkesi Nasıl Yapılır https://www.karadut.gen.tr/karadut-sirkesi-nasil-yapilir.html Sat, 24 Nov 2018 14:09:40 +0000 Karadut sirkesi nasıl yapılır, Karadutun otantik bir lezzeti vardır ve suyu kırmızı renktedir. Çok hassas ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Bu yüzden tüketirken biraz dikkatli olmak gerekir. Daha çok mor renktedir fakat baz Karadut sirkesi nasıl yapılır, Karadutun otantik bir lezzeti vardır ve suyu kırmızı renktedir. Çok hassas ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Bu yüzden tüketirken biraz dikkatli olmak gerekir. Daha çok mor renktedir fakat bazı bölgelerde kırmızıya dönük bir rengi de bulunmaktadır. İçerisinde C, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidandır. Bu vitaminlerin yanında yüksek mineraller içermektedir. Bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum ve beta karoten bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Aynı zamanda lif açısından da diğer meyvelere nazaran zengindir. 

Karadut sirkesi; kemik ve diş sağlığına oldukça faydalı bir besindir. Aynı zamanda kalp sağlığını korumaktadır ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Vücutta yaşlanmayı geciktirerek, cilt sağlığını korumaktadır. Bu yüzden çok yaygın olarak kozmetik sektöründe ve yüz maskelerin yapımında kullanılmaktadır.  Aynı zamanda vücuda enerji vererek, zindelik katmaktadır. Karadut meyvesinin içerdiği besinler sayesinde hemoroid rahatsızlığından kalp rahatsızlıklarına, kansere kadar bir çok hastalıktan vücudu korumaya yardımcı olmaktadır. 

Karadut sirkesi nasıl yapılır ve gerekli malzemeler;
 • 1 kilogram karadut
 • 1 çay bardağı su
 • 2 yemek kaşığı şeker
Karadut sirkesi nasıl yapılır ve hazırlanışı; 

İlk önce karadutların sapları temizlenerek, güzelce bol suda yıkayın. Yıkadıktan sonra cam bir kavanozun içerisine koyun. Üzerine bir çay bardağı su, iki yemek kaşığı toz şekeri ilave ettikten sonra hava alması için kavanozun kapağını kapatmadan yalnızca tülbent ile örtüp gölgede fakat sıcak bir alanda beklemeye bırakın. Arada bir karadut sirkesini kontrol edin. Karadut sirkesi 5 veya 6 gün sonra mayalanmaya başlayacaktır. Yaklaşık 10 veya 15 gün sonra süzüp cam bir şişeye boşaltın. 40 gün boyunca 10 günde bir süzmeye devam edin. 40 gün sonunda keskin bir sirke tadı ve kokusu burnunuza gelmeye başlayacaktır. Daha sonra koyu renkli bir şişeye aldıktan sonra serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.
]]>
Urmu Karadut Şurubu https://www.karadut.gen.tr/urmu-karadut-surubu.html Sun, 25 Nov 2018 04:18:04 +0000 Urmu Karadut Şurubu, Göz alıcı rengiyle ve lezzetiyle damaklara hitap eden enerji deposu olan meyve türünden elde edilen bir içecektir. Hiçbir katkı maddesi içermeyen bu şifa kaynağı şurup hazırlanışı için taze veya kurutulm Urmu Karadut Şurubu, Göz alıcı rengiyle ve lezzetiyle damaklara hitap eden enerji deposu olan meyve türünden elde edilen bir içecektir. Hiçbir katkı maddesi içermeyen bu şifa kaynağı şurup hazırlanışı için taze veya kurutulmuş urmu karadut temini yapabilirsiniz. Yaz meyveleri içerisinde yer alan söz konusu bu gıda tatlı veya ekşi bir tada sahip olabilmektedir. İri ve dayanıklı olan bahsedilen meyve Haziran ayında verim sağlamaktadır. Dalından taze olarak kopardığınız urmu karadut meyvelerini derin dondurucuda uzun süre muhafaza ederek istediğiniz anda şurup haline dönüştürebilirsiniz. Bunun yanı sıra aktarlarda da kuru halini temin etmeniz mümkündür.

Vücut sağlığı için birçok yararı olan bu besin kaynağının içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücut direnci artar. Bununla birlikte bağışıklık sistemi güçlenir. Mide ve sindirim problemleri ortadan kalkar. Aynı zamanda metabolizma düzenli olarak çalışıp kabızlık giderilir. Söz konusu bu şurubu düzenli bir şekilde her gün bir bardak tükettiğinizde kan oranınız artar. Diğer yandan damarlarındaki pıhtılaşma kaynaklı tıkanıklık giderilerek kan akışı hızlanır. Cilt ve saç sağlığı korunur. Urmu karadut şurubu hazır olarak da satılmaktadır. Ancak paketlenmiş olan bu şurup sağlık bakımından fayda sağlamaz. Bu nedenle makalemize konu olan ve evde kolaylıkla yapacağınız urmu karadut şurubunun tarifini dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Urmu Karadut Şurubu İçin Gerekli Malzemeler
 • 2 kilo urmu karadut
 • 4 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 litre su

Urmu Karadut Şurubu Hazırlanışı

Vitamin deposu niteliğinde olan urmu karadutun şurup haline dönüştürülmesi için isteğe göre ekşi veya tatlı olan türü tercih edilebilir. Bu hususta bizim tercihimiz ekşi olandan yana. Çünkü toz şeker takviyesi yapacağımız için şurubun lezzeti dengelenecektir. Bu değerli meyve seçiminde çürüme yapan urmu karadutların şurup için kullanılmaması gerekir. Bu nedenle mümkün mertebe daha olgun ve parlak olan meyvelerin temin edilmesinde fayda var. Şurup yapımı için öncelikle urmu karadut sudan geçirilir. Daha sonra derin bir kaba alınarak üzerine toz şeker ilave edilip birkaç saat beklemeye bırakılır. Bu aşamadan sonra suyunu salan urmu karadutlar tencereye alınarak üzerine su eklenir. Bu işlemin ardından kısık ateşte 20 dakika pişirilmeye bırakılır. Kaynama noktasına gelen şurup kevgire alınarak süzülür. Soğuması için içerisine buz koyulup bardaklara alınarak urmu karadut şurubu servis edilir. 

Afiyet olsun.
]]>
Epilepsi Karadut https://www.karadut.gen.tr/epilepsi-karadut.html Mon, 26 Nov 2018 00:05:29 +0000 Epilepsi karadut, Beynimiz vücudumuzu sinirler aracılığı ile gönderdiği elektrik sinyalleri ile yönetir. Beyinde meydana gelen anormal elektrik dalgalanmaları ise epilepsi yada sara olarak adlandırılır. Epilepsi g
Epilepsi karadut, Beynimiz vücudumuzu sinirler aracılığı ile gönderdiği elektrik sinyalleri ile yönetir. Beyinde meydana gelen anormal elektrik dalgalanmaları ise epilepsi yada sara olarak adlandırılır. Epilepsi görülme oranı erkek kadında aynıdır. Dünya genelinde yüzde 0,5 ile 1 arasındadır. 16 yaşından önce ve 65 yaşından sonra görülme sıklığı artar. Uygulanan tedaviler çok olumlu olmasa da Epilepsi karadut mucizesi ile azaltılabilir, hatta yok edilebilir.

Epilepsi karadut ile tedavi edildiği duyulduktan sonra karadut üretimi armış, insanların karaduta olan ilgileri de bu oranda artmış olup, halen piyasada kilosu  5tl-10tl arasında değişmektedir.

Karadut içeriği neleri kapsar

Özellikle çocuklarda epilepsi belirtilerine dikkat edilmesi gerekir. Bir kaç dakikalık boş bakmalar, hastanın burnuna kimsenin hissetmediği yanık lastik kokusu gelmesi, ani irkilme, kol ve bacaklarda ataklar epilepsi belirtisi olabilir. Epilepsi karadut içinde bulunan serbest radikaller, kolejan üretimi için gerekli olan C ve A vitamini ile tedavi edilir.

Karadut ismi gibi kara olan, dut ağacında yetişen bin derde deva bir meyvedir. Özellikle yabani olarak dağlarda yetişen karadut günümüzde elverilşi topraklarda insanlar tarafından da yetiştirilmektedir. Tadı oldukça güzel olan karadut; antibiyotik etkisi ile kanda bulunan iltihabı temizleyerek, yorgunluğu giderir, ciltte oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca ağız içi yaraların tedavi edilmesi içinde kullanılan karadutun epilepsiyi iyileştirici etkisi olduğu görülmüştür.

Karadut vücuda nasıl etki eder

Epilepsinin vücut kontrolü kaybettirmesi ile vücudun diğer organlarında da çeşitli sorunlar ortaya çıkar, özellikle hücre, doku, cilt, kas, tendon ve bağların birbirlerine sıkıca bağlanmasını hücreler arası elastikiyeti sağlayan kolejan maddesinin üretimi karadut sayesinde daha fazla oluşur. Böylece epilepsinin vücuda verdiği hasarlar karadut ile onarılır.

Yaz günlerinin orman meyvesi olan karadut güçlü antioksidan etkisi ile bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Bu etki ile epilepsi karadut ile kolay atlatılabilir bir hastalık haline gelmiştir. Bunun için yapılması gereken küçük bir karadut meyvesini balkonunuzda vazo içinde yetiştirmek yada pazardan taze karadut satın almak olmalıdır.
]]>
Karadut Böğürtlen https://www.karadut.gen.tr/karadut-bogurtlen.html Mon, 26 Nov 2018 20:00:24 +0000 Karadut Böğürtlen, İki eşsiz lezzet olan birbirine yakın meyve türüdür. Karadut ağaç halinde olup böğürtlen ise çalı halinde gelişim gösterir. Lezzet bakımından eşdeğer olan bu iki meyve türü de renk ve şekil itibariyl Karadut Böğürtlen, İki eşsiz lezzet olan birbirine yakın meyve türüdür. Karadut ağaç halinde olup böğürtlen ise çalı halinde gelişim gösterir. Lezzet bakımından eşdeğer olan bu iki meyve türü de renk ve şekil itibariyle birbirine benzerdir. Aradaki tek fark böğürtlen küçük karadutun ise daha büyük yapıda olmasıdır. Olgunlaşmadan önce kırmızı renkte olan karadut böğürtlen ekşi bir tada sahiptir. Olgun olanları ise siyah renkte olup daha şirindir. Yaz meyveleri kapsamında yer alan söz konusu bu meyve türü ile birçok besin maddesi yapılmaktadır. Reçel, pekmez, şerbet, şurup, konsantre, kuru yemiş, dondurma, pestil, sabun, şampuan, vücut losyonu, krem ve cilt bakım maskesi üretimi elde edilmektedir.

Karadut böğürtlen üretimi Haziran ayında yapılmaktadır. Bu değerli meyvelerin uzun süre muhafaza edilmesi için derin dondurucunun içerisinde saklama kabı eşliğinde muhafaza edilmesi şarttır. Öte yandan güneşte kurutma yöntemiyle de bahse konu olan besin maddelerinin istenilen anda ulaşıma açık hale getirilmesi mümkündür. Vitamin ve mineral açısından son derece zengin olan karadut böğürtlen enerji deposu niteliğindedir.

Karadut Böğürtlen Faydaları

Sağlık bakımından birçok faydası kanıtlanmış olan karadut böğürtlen tüketiminde esas nokta dezenfekte edilerek mideye  ulaşmasıdır. Aksi halde tozu üzerinde barındıran bu meyvelerin yarar sağlaması düşünülemez. Bu nedenle taze veya kuru olarak temin edilen karadut böğürtlenleri sudan geçirmenizde fayda var. Ancak aşırı suya maruz kalmamasına özen gösterilmelidir. Yoksa lezzetinde azalma meydana gelir. Bahsedilen besin kaynağının tüketilmesi halinde vücut direncinde artış gözlemlenir. Hal böyle olunca yorgunluk hissi ortadan kalkar. Bununla birlikte bağışıklık sistemi güçlenerek bakteri ve virüslere karşı siper alınır. Aynı zamanda sindirim sistemindeki problemler ortadan kalkarak hazımsızlık giderilir. Bunun yanı sıra anemi rahatsızlığı tedavi edilir. Öksürük ve balgam tedavi edilir. Vücuttaki yaralar iyileşir. Ayrıca cilt hücreleri kendini yenileyerek derideki pullanma, kaşıntı ve kepek sorunları yok edilir.
]]>
Ekşi Karadut Pekmezi https://www.karadut.gen.tr/eksi-karadut-pekmezi.html Tue, 27 Nov 2018 02:42:39 +0000 Ekşi Karadut Pekmezi, Görünüm ve lezzet itibariyle midenin dostu olan bir pekmez türüdür. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücut kapsamında enerji depolamaya yardımcı olur. Koyu kırmızı renge sahip olan bu leziz besin Ekşi Karadut Pekmezi, Görünüm ve lezzet itibariyle midenin dostu olan bir pekmez türüdür. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücut kapsamında enerji depolamaya yardımcı olur. Koyu kırmızı renge sahip olan bu leziz besin maddesi ile pestil ürünü de elde edilmektedir. Mayhoş tadı olan karadut pekmezinin raf ömrü uzundur. Ancak belli şartlar altında muhafaza edilmesi gerekir. Aksi taktirde küflenme ve şekerlenme problemi ortaya çıkabilir. Bu hususta serin ortamda ağzı kapalı bir şekilde saklanmasında fayda var. Ekşi karadut pekmezi hazır olarak satılabildiği gibi evde kolaylıkla yapılması da mümkündür. Katkı maddesi içermemesi açısından paketli ürün kullanımından ziyade güvenilir yerlerden temin edilmesi gerekir.

Ekşi karadut pekmezinin düzenli olarak tüketimi halinde bağışıklık sistemi güçlenerek enfeksiyon riski ortadan kalkar. Bununla birlikte açık yaralar erkenden kapanarak iyileşir. Cildin güzelleşmesini sağlar. Saç köklerini besleyerek dökülmeleri önler. Bu mucizevi pekmez sayesinde kan miktarı artarak damar tıkanıklığı giderilir. Öte yandan bağırsakların çalışmasına kaynaklık eder. Ayrıca üşüme problemini de yok ederek vücut ısısını yükseltir. Söz konusu ekşi karadut pekmezini günde bir tatlı kaşığı tüketmeniz yeterlidir.

Ekşi Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır

Organik besin maddesi kapsamında değerlendirilen enerji deposu niteliğindeki ekşi karadut pekmezinin yapılışı için deneyimli olmak gerekmez. Bunun için tek lazım olan istenilen miktarda ekşi karadut, bez torba ve derin bir tenceredir. Bahse konu olan bu pekmezin yapılışı hakkındaki ilk aşama ekşi karadutların dalından koparılarak bez bir torba içerisine konulmasıdır. Bu noktada meyvelerin suya temasından kaçınılması gerekir.  Bu nedenle meyvelerin yere düşürülmeden toplanması önemlidir. İkinci aşama ise torbaya alınan karadutların sıkma yöntemiyle suyunun çıkarılmasıdır. Bunun için torbanın ağzı kapatılarak sert bir cisimle torbaya ağırlık vererek süzme işlemi gerçekleştirilebilir. Ardından hazır hale getirilen ekşi karadut suyu derin bir tencere içerisine alınarak kısık ateşte kaynama noktasına gelene kadar karıştırılır. Bu işlem bittikten sonra bu sıvı tepsi içerisine ince bir tabaka halinde dizilir. Daha sonra üzerine bir tül kapatılarak üç gün boyunca güneşte bekletir. Bu zaman zarfı bittikten sonra ekşi karadut pekmezi yoğun bir kıvama kavuşup hazır hale gelir. Uygun kavanozlara alınarak kapağı kapalı bir şekilde muhafaza edilir.
]]>
Hamilelikte Karadut https://www.karadut.gen.tr/hamilelikte-karadut.html Tue, 27 Nov 2018 09:02:31 +0000 Hamilelikte Karadut, Koyu kırmızı rengi ile olgunlaştıkça siyah renge dönüşen karadut meyvesi gebelik döneminde belli miktarda tüketilmelidir. Taze veya kuru olarak raflarda yerini alan bu besin maddesin tam anlamıyla vitamin depos Hamilelikte Karadut, Koyu kırmızı rengi ile olgunlaştıkça siyah renge dönüşen karadut meyvesi gebelik döneminde belli miktarda tüketilmelidir. Taze veya kuru olarak raflarda yerini alan bu besin maddesin tam anlamıyla vitamin deposudur. Mevsimi dışında temin edilen karadutların hormonlu olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle mevsimi dışında raflarda yer alan aşırı düzeyde iri boyuttaki karadutların tüketilmemesi gerekir. Karadut meyvesi hamilelik döneminde reçel, marmelat, pekmez, pestil, şurup ve konsantre haline getirilerek tüketilebilir. Yaz meyvesi olarak bilinen bu şifa küpünü kuru yemiş kapsamında aktarlarda temin edebilirsiniz. Ekşi veya tatlı olarak iki türe ayrılan söz konusu bu yaz meyvesi bebek gelişimine destek olur. Organik ürünler içerisinde yer alan bahsedilen gıdanın aşırı tüketilmemesi gerekir. Hamilelikte karadut taze veya kuru olarak haftada iki defa bir avuç kadar tüketilebilir.

Hamilelikte Karadut Faydaları

Lezzetli besin maddeleri içerisinde yer alan karadut gebelik dönemindeki kadınlar için takviye destekleyici üründür. Sağlık bakımından birçok faydası olan bahse konu olan şifa kaynağı bu meyve hem anne hem de bebek sağlığı için önemlidir. Bu hususta doğal bir antibiyotik olan karadut vücudun bakteri ve virüslere karşı korunmasını sağlar. Antioksidan işlevini yerine getirmesi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bununla birlikte şişkinlik ortadan kalkarak metabolizma kuvvetlenir. Gebelik döneminde birtakım sağlık sorunlarından ötürü öksürük ve balgam problemi varsa bu karadut sayesinde giderilir. Hazmı kolaylaştırır. Kanser hücrelerini azaltır. Saç dökülmelerini önler. Gebe kadınların bu dönemlerinde hem bedenen hem de ruhen çöküntüde olması sebebiyle karadut yenilmesi halinde vücut dinlenerek zihin güçlenir. Aynı zamanda değişen hormonlarla birlikte ortaya çıkan stres hali en az seviyeye indirgenir. Ancak karadut ekşi ise birtakım mide problemlerine neden olabilir. Bundan dolayı hamilelikte karadut tüketiminde olgunlaşmış ve şirin tada sahip karadut tercihinin yapılması önemlidir.
]]>
Karadut Neye İyi Gelir https://www.karadut.gen.tr/karadut-neye-iyi-gelir.html Wed, 28 Nov 2018 00:35:23 +0000 Karadut Neye İyi Gelir, bu faydalı meyve Mayıs ile Nisan ayında çiçek açmaya başlar. Karadut içinde barındırmış olduğu mineral ile vitaminler sayesinde sağlığınıza sağlık katacaktır. Eğer karadut mevsimi değilse za Karadut Neye İyi Gelir, bu faydalı meyve Mayıs ile Nisan ayında çiçek açmaya başlar. Karadut içinde barındırmış olduğu mineral ile vitaminler sayesinde sağlığınıza sağlık katacaktır. Eğer karadut mevsimi değilse zamanında kurtulmuş karadut yiyin yada karadut çayı için yine aynı olumlu etkiyi verecektir. Karadut son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Karadut meyvesinin doğal suyu oldukça faydalıdır. 

Karadut Neye İyi Gelir
 • Karadut içermiş olduğu flavonoidler ile kalbi koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Eğer sizde geç yaşlanmak istiyorsanız mutlaka karadut yiyin.
 • Yalnızca bir kabın üçte birini kadar dolduracak kadar karadut yemek dört gram protein almanızı sağlar. Yalnızca bir kabın üçte birini dolduracak kadar karadut yemek almanız gereken günlük lif ihtiyacınızın yüzde yirmisini karşılamaktadır.
 • Karadut, yüksek oranda lif içerdiğinden dolayı cildi besler, nemlendirir ve düzenli olarak kullanıldığında cildin elastikiyetini artırmaktadır. Karadut bu özelliğinden dolayı özellikle de cilt maskesi yapımında oldukça sık kullanılır.
 • Karadut vücutta serbest halde bulunan radikallerin dışarı atılmasını sağlar. Doku ile organlara ciddi zarar veren serbest radikaller aynı zamanda cildin çok daha erken yaşlanmasına yol açar. Karadut oldukça güçlü bir antioksidan olduğundan dolayı cildin yıpranan bütün dokularını da onararak cilde canlılık katar.
 • Karadut neye iyi gelir, bu faydalı meyve türü kansere karşı vücudu koruma altına alır.
 • B ile C vitamini açısından oldukça zengin olan karadut bu vitaminler sayesinde cildin çok daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olur. Karadut sayesinde cildiniz çok daha bakımlı ve sağlıklı görünür. 
 • Oluşan yaraların çok hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Karadut, düzenli olarak kullanıldığında cildi UVB ile UVA ışınlarına karşı korur.
 • Karadut basur rahatsızlığına çok iyi gelir hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Düzenli kullanımda saçları onararak canlılık katar.
 • Kan hücrelerinin sağlığını koruma altına alarak kan sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Diş sağlığını koruma altına alır.
 • Karadut, kemikleri güçlendirir kemik sağlığını koruma altına alır.
 • Karadut, dizanteri tedavisinde kullanılır.
 • Şeker hastalığına çok iyi gelir.


]]>
Karadut Faydaları https://www.karadut.gen.tr/karadut-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 15:32:04 +0000 Karadut faydaları, dutgiller ailesinden olan karadut; Asya kıtasına ait bir ağacın meyvesidir. Halk arasında böğürtlen olarak da bilinen karadut; genellikle mor renkte olmakla birlikte, kimi yerlerde kırmızıya dönük bir renge sah Karadut faydaları, dutgiller ailesinden olan karadut; Asya kıtasına ait bir ağacın meyvesidir. Halk arasında böğürtlen olarak da bilinen karadut; genellikle mor renkte olmakla birlikte, kimi yerlerde kırmızıya dönük bir renge sahiptir. Yaklaşık 13 metreye kadar boylanabilen karadut ağacından, onlarca kiloda karadut meyvesi elde edilebilmektedir. Daha çok ılıman iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişen karadut; güzel Ülkemizin neredeyse her yerinde bulunmasının dışında, İç Anadolu Bölgesinde yetiştiriciliği daha fazladır. Oldukça hassas bir yapısı olan bu meyve, yaz aylarında olgunlaşmaktadır. Karadut, diğer dut türlerine nazaran daha çok bilinen ve tüketilen dut çeşitidir. İri taneli ve tropik tadının olması, belki de onu farklı kılan en büyük özelliğidir. Karadut, raf ömrü oldukça kısa olan bir meyve olması itibari ile, taze iken tüketilmesi gereken bir meyvedir. Ancak karaduttan elde edilen; pekmez, reçel, marmelat, meyve suyu gibi farklı besin türleri ile, karadut sevenlerin talepleri karşılanabilmektedir.

Karadut bünyesinde; potasyum, kalsiyum, magnezyum, bakır, fosfor, sodyum, demir, çinko ve mangan minerallerinin yanı sıra; A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E ve K vitaminlerini de bolca bulundurmaktadır. Tüm bu vitamin ve mineraller, bilindiği üzere insan sağlığı için oldukça önemlidir. Bu denli besin değeri yüksek olan karadut; şifa kaynağı olarak adlandırılan mucizevi bir meyvedir. Özellikle çocukların, sıklıkla tüketmesi gereken meyveler arasında olduğu, uzmanlar tarafından da söylenmektedir. Saymakla bitiremeyeceğimiz karadut faydalarına, gelin birlikte gözatalım:

Karadut faydaları nelerdir
 • İçeriğinde bulunan yüksek orandaki demir bileşeni; kansızlık rahatsızlığı için bir numaralı destekleyici besin olmasını sağlamıştır.
 • Vücuda dinçlik veren karadut, halsizlik ve yorgunluk şikayetlerini ortadan kaldırır.
 • Emziren annelerde sütü arttırıcı özelliğinin olması, karadutun faydaları arasında yer almaktadır.
 • Sahip olduğu zengin minerallerden ötürü, sağlık ve gençlik iksiri olarak tabir edilen karadut; cilt problemlerinin tedavisinde yardımcı olur. Hücreleri yeniler ve cildinizi dış etkenlere karşı korur.
 • Bağışıklılık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunan karadut, hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.
 • Özellikle aft, pamukçuk ve ağız ülseri gibi ağız içi yaralarında, tedavi edici olması karadut faydaları arasındandır.
 • Yüksek kan basıncını düşürür ve kandaki zehirli maddeleri temizler.
 • Hepatit hastalıklarının tedavisine yardımcı olan karadut; öksürük, boğaz ağrısı ve benzeri üst solunum rahatsızlıklarına da oldukça iyi gelir.
 • Sindirim sistemi için çok sayıda faydası olan karadut; mide rahatsızlıkları ve kabızlık problemi çekenlerin en iyi dostudur.
 • Diş eti kanamaları ve diş çürükleri üzerinde olumlu etkilerinin olması, karadutun faydaları içerisinde yer almaktadır.
 • Uykusuzluğu giderir ve sinirleri yatıştırır.
 • Kandaki şeker seviyesini dengede tutan karadut, diyabet hastalığına da iyi gelmektedir.
 • Bağırsak kurtlarını düşürdüğü, karadut faydaları arasında olduğu bilinmektedir.
 • Güçlü bir ateş düşürücüdür.
 • Gut hastalığının tedavisinde destekleyici olarak tüketilir.
 • Çağımızın hastalığı olan kansere karşı, kalkan görevi görür.
 • Saç köklerini güçlendiren karadut, saç sağlığınız için de iyi bir seçenektir.
 • İçeriğindeki yüksek miktardaki kalsiyum elementi sayesinde, kemik gelişimi için karadutun faydası oldukça fazladır.
 • Hemeroid rahatsızlığı olanlarda, karadut faydası çok büyüktür.
]]>
Karadut Maskesi https://www.karadut.gen.tr/karadut-maskesi.html Wed, 28 Nov 2018 22:41:25 +0000 Karadut Maskesi, Karadut yaz meyvelerinin vazgeçilmez olanıdır. Vücut için ve cilt için bir çok faydaları bulunmaktadır. Kabuksuz bir meyve olup yıkanınca direk yenilebilir. Çocuklar tadına baktığı zaman vazgeçemeyip her zaman Karadut Maskesi, Karadut yaz meyvelerinin vazgeçilmez olanıdır. Vücut için ve cilt için bir çok faydaları bulunmaktadır. Kabuksuz bir meyve olup yıkanınca direk yenilebilir. Çocuklar tadına baktığı zaman vazgeçemeyip her zaman istemektedir. Çoğu zaman sıkılarak suyu da tüketilmektedir. En çok kırlarda yetişmektedir. Farklı meyvelere göre oldukça narindir hemen ezilebilir. Ayrıca koyu bir renge sahiptir fakat sıkıldığı zaman suyu kırmızıdır. Diyetisyenlerin en çok tavsiye ettikleri diyet meyveleri arasında yerini almaktadır. İçerisinden bol miktarda C, K ve E bulundurur. Ayrıca lif kaynaklı olduğundan sindirim sistemini hızlandırmakta oldukça faydalıdır. Antioksidan deposu olan bu meyve günümüzde bir çok bakım ürünlerinin içerisinde kullanılmalıdır. Krem, parfüm, ruj, şampuan gibi bakım ürünlerine katılarak cilde fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yüz maskeleri de oldukça fazla şekilde kullanılmaktadır. Karadut maskesi oldukça pratik ve kolay hazırlanmaktadır. Ayrıca hiç bir yan etkisi olmayan maske türüdür. Şimdi birlikte karadut maskesi hazırlanışına bir göz atalım.

Karadut maskesi malzemeleri:
 • Bir avuç karadut
 • 4 kaşık yoğurt
 • Bir çay kaşığı hindistan cevizi
 • 2 çay kaşığı limon suyu
Karadut maskesi hazırlanışı:
İlk olarak karadutu iyice yıkayalım. Daha sonra yoğurdu, hindistan cevizini, limon suyunu ve karadutu derin bir kaba alarak blender bile iyice ezelim. Hiç parça kalmayacak şekilde kıvam verilmelidir. Daha sonra hazırlanan bu maskeyi temiz olan cilde peeling şeklinde uygulayın. 20 dakika beklendikten sonra cildi hafif ılık su ile durulayın. Hiçbir yan etkisi olmayan bu maskeyi rahatlıkla haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

Karadut maskesi faydaları ise saymakla bitmemektedir. Ancak cilt sağlığına kesinlikle bir zararı yoktur. Cilt üzerine uygulanması halinde faydaları şu şekilde dikkat çekmektedir.
 • Yaşlanma belirtisi olan ciltteki kırışıklıkları azaltır ve zamanla kaybolmasını bile sağlar. En güzeli de yaş ilerlese bile kırışıklıkları geciktirir.
 • Yağlı ciltlerde problem haline gelen aknelerin giderilmesinde oldukça faydalıdır.
 • Sivilceleri yok eder ve iz bırakmaz.
 • Ciltte bulunan lekeleri zamanla yok eder.
 • Cildin nem dengesini sağlamakta oldukça faydalıdır.
 • Güneş ışınlarına karşı koruma sağlar.
]]>
Karadut Reçeli Nasıl Yapılır https://www.karadut.gen.tr/karadut-receli-nasil-yapilir.html Thu, 29 Nov 2018 09:56:21 +0000 Karadut Reçeli Nasıl Yapılır, Reçel çeşitleri oldukça fazladır. Hemen hemen her meyvenin kendine has reçeli yapılabilmektedir. Özellikle de yaz aylarının gelmesiyle birlikte çoğu bayan reçel yapımına ve kışa hazırlanmaya Karadut Reçeli Nasıl Yapılır, Reçel çeşitleri oldukça fazladır. Hemen hemen her meyvenin kendine has reçeli yapılabilmektedir. Özellikle de yaz aylarının gelmesiyle birlikte çoğu bayan reçel yapımına ve kışa hazırlanmaya başlamaktadır. Yazın pek tüketilmese de, kışın kahvaltılarda oldukça fazla şekilde tüketilmektedir. Herkesin damak tadına da uyumludur. Sadece kahvaltıda tüketmek için değil sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Karadut reçeli nasıl yapılır denilince aklınıza diğer reçelleri getirin. Çünkü her reçelin yapılışı hemen hemen aynıdır. Çok basit ve pratik bir şekilde hazırlanır. Benim yaptığım karadut reçel tarifini kısaca sizlerle şu şekilde paylaşacağım. Reçel yapmaya hep birlikte kolları sıvayarak koyulalım.

Karadut reçeli malzemeleri:
 • 1 kilo karadut
 • 4-5 çay bardağı şeker
 • 1 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
Karadut reçeli nasıl yapılır:

İlk olarak karadutu ezmeden saplarından ayırt edelim. Hafif bir şekilde çekerek saplarını kopartılır. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla ezmeden iyice yıkayalım. Zor diyerek bırakmayın saplarının temizlenmesinde fayda vardır. Çünkü reçel tüketildiği zaman hiç hoş olmamaktadır. Yıkanmış olan karadutları iyice süzelim daha sonra derin bir tencereye sıra sıra malzemeleri dizin. Yani bir sıra karadut bir sıra toz şeker dizilir. Bu şekilde şeker eriyene kadar ve sulanana kadar bekletilir. Bu bekleme süresi bazen bir günü bulabilir. Suyunu saldıktan sonra hafif orta ateşe koyalım. Kaynamaya yüz tutunca ilk tereyağı eklenir. Bu sırada şeker iyice eriyerek sulanır. 10 dakikada bu şekilde kaynattıktan sonra limon suyunu ekleyerek 5-6 dakika daha pişirilir ve ocaktan alınır. Gözünüze koyu gelebilir normaldir. Reçel yapılırken ise en dikkat edilmesi gereken nokta çok kaynatılmamasıdır. Yani yaklaşık yarım saat ocakta olması yeterli olur. Bu sırada altını kapattığınız reçeli sıcak sıcak kavanozlara koyarak kapağı kapatılır ve ters şekilde bırakılır. Saklamak için serin ortamları tercih edin.
]]>
Karadut Yaprağı https://www.karadut.gen.tr/karadut-yapragi.html Fri, 30 Nov 2018 00:09:29 +0000 Karadut Yaprağı, Yaz meyvelerinden olan karadutun kendisi kadar yaprağı da bir o kadar şifa kaynağıdır. Sağlam yapıya sahip bu yaprak koyu yeşil renktedir. İlkbahar mevsiminde yeşerir ve zamanla iri boyutlara ulaşır. Karadut Karadut Yaprağı, Yaz meyvelerinden olan karadutun kendisi kadar yaprağı da bir o kadar şifa kaynağıdır. Sağlam yapıya sahip bu yaprak koyu yeşil renktedir. İlkbahar mevsiminde yeşerir ve zamanla iri boyutlara ulaşır. Karadut yaprağı kadifemsi bir yapıya sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineraller bu yaprak türünün değerli kılınmasına neden olmuştur. Bu şifalı bitki ile sarma ve çay elde edilmektedir. Son derece lezzetli olan sarma dolmalarını bir de karadut yaprağıyla denemenizi tavsiye ederiz. Söz konusu bu ürünün kuru halini aktarlarda kolaylıkla temin edebilirsiniz. Eğer ki bahçenizde karadut ağacınız varsa Nisan ve Mayıs aylarında yeşerip büyüyen karadut yapraklarını taze olarak toplayıp kurutabilirsiniz. Böylelikle yaz kış her daim bu üründen faydalanmış olursunuz. Karadut yaprağı tercihinde sarma yemeği yapılacaksa ince ve yumuşak yapıdaki açık renkli yaprakları seçmeniz gerekir. Bitki çayı tüketimi olarak faydalanmak istiyorsanız ise bol damarlı iri yapılı yaprakları tercih etmenizde fayda var. Karadut yaprağını kurutmak istediğinizde iğne ve ip aracılığıyla bu yaprakları belli bir düzen içinde sıralayıp güneş gören bir alana asabilirsiniz.

Karadut Yaprağı Faydaları

Sağlığı olumlu yönde etkileyen bitkiler arasında yer alan karadut yaprağının faydaları herkes tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle taze olarak raflarda yer edinmemiştir. Ancak kurutulmuş halinin birçok satış noktasında temin edilmesi mümkündür. Bahse konu olan bu değerli yaprağın çay haline dönüştürülüp tüketilmesi veya tüm vücut alanına uygulanması neticesinde birçok yarar sağlanır. Bu hususta herkesin gönül rahatlığıyla kullanıma hazır hale getirebileceği bir bitki olan karadut yaprağı mucizevi bir üründür. Tepeden tırnağa vücut sağlığını koruyan karadut yaprağının faydaları şunlardır:
 • Vücut direncini artırıp enerji depolar.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki enfeksiyonun yok edilmesini sağlar.
 • İltihaplanmayı giderir.
 • İdrar söktürür.
 • Kabızlığı giderir.
 • Adetin düzenli ilerlemesine kaynaklık eder.
 • Zayıflamaya yardımcı olur. Özellikle de iyi bir toksin atıcıdır.
 • Halsizlik ve sürekli yorgunluk halini ortadan kaldırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklardan korunmayı sağlar.
 • Romatizma ağrılarına iyi gelir.
 • Ciltteki ölü derinin arındırılmasına katkıda bulunur.
 • Saç dökülmelerini önleyip saçın uzamasına yardımcı olur.
 • Damar tıkanıklığını giderir.
 • Kanserle savaşır.
]]>
Karadut Şurubu Bebeklerde Nasıl Kullanılır https://www.karadut.gen.tr/karadut-surubu-bebeklerde-nasil-kullanilir.html Fri, 30 Nov 2018 01:26:32 +0000 Karadut Şurubu Bebeklerde Nasıl Kullanılır, Bebeklerin vücut direnci düşük olduğu için karadut şurubunun çok az miktarda tüketilmesi gerekir. Yeni doğan bebeklere bu şurubun verilmesi uygun değildir. Ancak 5 ay sonrası bebekle Karadut Şurubu Bebeklerde Nasıl Kullanılır, Bebeklerin vücut direnci düşük olduğu için karadut şurubunun çok az miktarda tüketilmesi gerekir. Yeni doğan bebeklere bu şurubun verilmesi uygun değildir. Ancak 5 ay sonrası bebeklere bir çay kaşığı kadar karadut şurubu verilebilir. Bu hususta günlük değil de üç günde bir verilmesi önemlidir. Ekşi olan karadut şurup olarak bebeklere kullanılmamalıdır. Daha çok olgunlaşan şirin bir tada sahip olanların tercih edilmesi gerekir. Bununla birlikte bu meyvenin şurup haline dönüştürülmeden  önce yıkanması ve çürük olanların ayıklanması da önemlidir. Söz konusu karadut şurubu bebeklerde nasıl kullanılır denildiğinde biberon eşliğinde veya çay kaşığının ucuyla damla halinde kullanılması uygun olacaktır. Diğer yandan bu lezzetli şurup türünün organik olmasına dikkat edilmelidir. Katkı maddesi içeren şurupların bebeklere verilmesi sakıncalıdır. Bu nedenle mümkün mertebe karadut şurubunun taze ve organik olmasına özen gösterilmelidir.

Karadut şurubunu elde etmek için bu meyvelerin dalından koparıldıktan sonra olumsuz hava koşullarına maruz kalmadan bir miktar su eşliğinde kaynatılması gerekir. Öte yandan karıştırılarak öz suyun meydana gelmesi sağlanır. Bu işlem bittikten sonra süzme aşamasına geçilir. Böylece şurup elde edilir. Her derde deva olan bu karadut şurubu bebeklere sıcak veya soğuk bir şekilde verilmez. Bu nedenle posasından arındırılan karadut şurubunun oda sıcaklığında bekletildikten sonra bebeklere kullanılması önemlidir. Belli aralıklarla kullanılan bu içecek neticesinde bebeklerin idrar ve dışkısı daha koyu bir renge dönüşebilir. Bu durumda endişe etmenize gerek yoktur. Bu durum karadutun içerdiği pigmentlerin belirtisidir.

Karadut Şurubu Bebeklerde Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir

Karadut şurubu taze veya kuru olan meyvelerden elde edilmektedir. Bahse konu olan bu değerli şurup sayesinde bebeklerin ağızlarında oluşan yaralar giderilmektedir. Öte yandan antioksidan görevi üstlenen bu içecek ile bağışıklık sistemi güçlenerek olası enfeksiyon rahatsızlıklarına geri ket vurulur. Gaz ve hazımsızlık problemi olan bebeklere az miktarda karadut şurubu verildiğinde bu sağlık problemi ortadan kalkar. Hal böyle olunca bağırsaklar da düzenli olarak çalışır. Bunun yanı sıra vücut direncini arttırır. Doğal bir besin kaynağı olan bu içecek sayesinde bebeklerin kan ihtiyacı karşılanır. Bunla birlikte kan akış hızı artar. Bu ürün, zayıf vücut yapısına sahip bebeklerin kilo almasını sağlamak için de iştah açıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca iyi bir idrar söktürücüdür. Düzenli olarak kullanılan bu enfes şurup bebeklerin gelişimini olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda diş sağlığı açısından da damakların kuvvetli olmasına yardımcı olur. Şunu da tekerrür etmek durumundayız ki bebeklere kullanılan karadut şurubunun belirli bir oranı geçmemesi gerekir. Aksi halde birtakım mide problemlerinin oluşmasına zemin hazırlanır.
]]>
Karadut Ağacı https://www.karadut.gen.tr/karadut-agaci.html Fri, 30 Nov 2018 19:51:11 +0000 Karadut ağacı, ülkemizde de oldukça yaygın olarak yetiştirilen bitkilerden biridir. Oldukça mükemmel bir meyveye sahip olan bu ağacın yetişebilmesi için tabi ki birçok ortam şartının yerine getirilmesi gerekmektedir. Günümüz Karadut ağacı, ülkemizde de oldukça yaygın olarak yetiştirilen bitkilerden biridir. Oldukça mükemmel bir meyveye sahip olan bu ağacın yetişebilmesi için tabi ki birçok ortam şartının yerine getirilmesi gerekmektedir. Günümüzde de insanların gerek faydaları nedeni ile gerekse lezzeti nedeni ile karadut tüketmesinden dolayı birçok insan karadut yetiştiriciliği yapmaktadır. Karadut ağacında yetiştirilen dutlar genellikle dut olarak satılmaz. Yetişen dutların yüzde seksen beşlik bir dilimi karadut reçeli, karadut pekmezi olarak işlemlerden geçer ve deriye kalan yüzde 15'lik dilim ise direk dut olarak satılır. Karadut ağacı zamanla hızlı bir büyüme göstererek çok büyük bir gövdeye sahip olabilir. Doğru bakımları yapıldığında ve yerini sevdiğinde karadut ağacı çok kısa bir süre sonra meyvelerini vermeye başlayacaktır. Karadut ağacı, gerekli bakımlar yapıldığı zaman daha ilk senesinde bile meyvelerini verebilir. Bunun için bakım ister. Karadut ağacı daha çok ülkemizde ipek böceği bulunan ve insanların ipek böceği yetiştiriciliği yaptıkları yerlerde yetiştirilmektedir. Hem meyvelerinden yararlanmak hem de ipek böceklerinin besin kaynağı olan dut yapraklarından yararlanmak amacı ile insanlar bol bol karadut ağacı yetiştirmektedir. Böylece hem böceklerin besin kaynağı oluşturulmuş olur hem de insanlar duttan para kazanırlar. 

Karadut Ağacı
Karadut yetiştiriciliğinde yer seçimine çok dikkat edilmelidir. Yanlış yer seçimlerinde dut ağacı yetişmeyecektir. Yetişse bile bu ağaç tam tam olarak verim almak oldukça zordur. Eğer sizlerde karadut ağacı yetiştirecekseniz öncelikle aşırı tozlu olan yol kenarlarından daha uzak bölgeleri tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü karadut ağacının yaprakları oldukça büyüktür. Yüzeyi geniş olan bu yapraklar eğer tozlu ortamda olur ise çok fazla toz toplarlar ve ağacın meyve vermesi çok güç bir hal alır. Bu durumun yanı sıra karadut ağacının yer seçiminde ilaçlama yaptığınız tarım ürünlerine de dikkat edilerek seçilmelidir. Çünkü karadut ağacı oldukça hassas bir ağaçtır. Özellikle kimyasallar üzerinde çok büyük hassasiyeti olan bu ağaçlar en küçük tarım ilacından bile olumsuz etkilenerek kuruma ya da meyve vermeme durumu gösterebilir. Bu nedenle ilaçlama yapılan tarım alanları yakınına karadut ağacı dikilmemelidir. Bu durumun yanı sıra karadut ağacı yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise her bitkide olduğu gibi karadut ağacında da verimsiz topraklar çok büyük sorun olmaktadır. Bu özellikle suyun olmadığı ve toprağın zengin olmadığı yerlerde karşılaşılan bir durumdur. Böyle yerlere karadut ağacı dikmemelisiniz. Çünkü karadut ağacı bol suyu sever ve bol su ister. Sizlerde kolay sulayabileceğiniz bir yer seçerek karadut ağacı yetiştirebilirsiniz.

Eğer sizlerde birden fazla karadut  ağacı dikmeyi düşünüyorsanız bu durumda dikkat etmeniz gereken en önemli durum karadut ağaçlarının arasında bırakacağını mesafelerdir. Bu mesafeler oldukça önemlidir. Çünkü bu ağaçlar oldukça büyüyerek genişleyen ağaçlar olduğu için çok büyük önem teşkil etmektedir. Sık dikilen dut ağaçlarının hem kökleri hem de yaprakları çok büyük problem olacaktır. Bunun için karadut ağacı birbirine en az 1,5-2 metre olacak şekilde ayarlanmalıdır. Aksi durumlarda ileri zamanlarda çok büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Dut ağacının sık sık budanması gerekmektedir. Sizler budadıkça karadut ağacı daha çok verim verecektir. 
]]>
Ekşi Karadut https://www.karadut.gen.tr/eksi-karadut.html Sat, 01 Dec 2018 08:26:59 +0000 Ekşi karadut,  koyu kırmızı rengi ile bilinen ve daha çok yaz aylarında yetişen bir meyve çeşididir. Genelde vahşi bitkilerle birlikte ve kıraç alanlarda yetişmektedir. Ekşi karadut ağacının gelişim hızı olduk Ekşi karadut,  koyu kırmızı rengi ile bilinen ve daha çok yaz aylarında yetişen bir meyve çeşididir. Genelde vahşi bitkilerle birlikte ve kıraç alanlarda yetişmektedir. Ekşi karadut ağacının gelişim hızı oldukça yavaş olmakla beraber dalındaki her meyvenin gelişim aşamaları da birbirine eşit değildir.
Ülkemizde yetiştiriciliği yapılmakta olan en eski meyveler içindedir. Ülkemizin her bölgesinde yaygın olarak bulunabilmektedir. Ekşi karadutun aslında mayhoş bir tatlılığı vardır. Bu ekşi karaduta halk arasında urmu dudu da denmektedir. 

Ekşi karadutun kullanım alanları nelerdir
 • Gıda sektörü
 • Kozmetik sektörü
 • İlaç sektörü
 • Tıp sektörü
 • Alternatif tıp
Ekşi karaduttan neler elde edilebilir
 • Pekmez
 • Reçel
 • Şerbet
 • Şurup
 • Pestil
 • Maske
 • Krem
Ekşi karadut, görünen o küçücük yapısının aksine birçok vitamin ve minerali içinde barındırmaktadır.Barındırdığı vitaminlerden en önemlileri E, C ve K vitaminleridir. E ve C vitaminleri sayesinde güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri yok etmektedir ve doğal antibiyotik görevi yapmaktadır. K vitamini sayesinde de barsak florasını düzenlemektedir ve kanın pıhtılaşma faktörlerinin üretimine yardımcıdır. Bu saydığımız vitaminlerin dışında tiyamin, sodyum, potasyum, bakır, demir, magnezyum, mangan, çinko, selenyum, beta karoten ve niyasin içermektedir.
İçerdiği çok sayıda vitamin ve minerallerle sağlığa büyük faydalar getirmektedir.

Ekşi Karadut
Ekşi karadutun sağlığa olan faydaları nelerdir
 • Hemoroid, kanser, dizanteri gibi hastalıklardan koruma
 • Vücuttaki zararlı toksinlerin uzaklaştırılması
 • Hücre yenilenmesi
 • Yara iyileşmesini hızlandırma
 • Saçları güçlendirme
 • Dişleri güçlendirme
 • Adet kanamalarını düzenleme
 • Diyabete karşı koruma
 • Kan hücrelerinin sağlığını koruma
 • Cildin temizlenmesi
 • Yaşlanmayı geciktirme
Ekşi karadutun kozmetik alanında kullanımı son zamanlarda hızla yayılmaktadır. Saymış olduğumuz vitamin ve mineral içerikleri sayesinde cilt üzerine önemli etkileri vardır. Bu etkiler hem ağız yoluyla alındığı zaman hem de maskesi yapıldığı zaman ortaya çıkmaktadır. Maske daha çok yağlı ciltler için önerilmektedir. Cilde yarar sağlama mekanizmaları kısaca aşağıdaki  gibidir:
 • Antioksidan özelliği sayesinde cildimize zarar veren serbest radikalleri uzaklaştırmak.
 • C ve A vitamini sayesinde yeni kolajen yapımını sağlamak.
 • Cildi UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma altına almak.
Ekşi karadut maskesi nasıl hazırlanır
 • Bir avuç ekşi karadut
 • 2 yemek kaşığı süzme yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
Ekşi karadut maskesi nasıl uygulanır

Yüz bölgesine ve boyun bölgesine iyice yedirilerek sürülmeli. Yirmi dakika kadar beklenmeli ve ılık su ile yıkanmalı. Yüz ve boyun yumuşak bir havlu yardımıyla kurulanmalı.

Ekşi karadut diğer meyvelerin aksine lutein zeoksantin içerir. Lif bakımından zengindir. Bu özellikleri sayesinde zayıflamaya da yardımcıdır.
Saymış olduğumuz bu kadar yararı olan ekşi karadutun fazlası her şeyde oluğu gibi burada da sağlığa zararlıdır. Günde bir avuç dolusu kadar tüketmemiz yeterlidir.

Ekşi karadutun sağlığa zararları var mıdır

Sağlık açısından herhangi bir risk taşıdığına dair yapılan bir çalışma yoktur ve tam olarak bilinmemektedir. Ancak gebelerin her şeyde olduğu gibi bunu da doktorlarına danışarak tüketmeleri tavsiye edilir.
]]> Karadut Aşısı https://www.karadut.gen.tr/karadut-asisi.html Sat, 01 Dec 2018 17:11:11 +0000 Karadut aşısı, Aşılı olan fidanlar 5-6 yıl sonra meyve verirler. Karadutun vatanı İran olarak biliniyor. Karadut meyvesinin faydaları çoktur. B2, B1, C vitamini ve demir kalsiyum oldukça zengin bir meyvedir. Antioksidan o
Karadut aşısı, Aşılı olan fidanlar 5-6 yıl sonra meyve verirler. Karadutun vatanı İran olarak biliniyor. Karadut meyvesinin faydaları çoktur. B2, B1, C vitamini ve demir kalsiyum oldukça zengin bir meyvedir. Antioksidan olarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Karadutu yiyenlerde sindirim sistemi düzenli çalışıyor ve kabızlığı gideriyor. Önceden büyüklerimiz karadutun köklerini çok acı olduğu için kabuklarını solucan düşürmede ilaç olarak kullanırlarmış. Karadutun yaprakları kaba ve tüylü ipek böceklerine yem olarak verilmez.

Karadut ağacı 13-15 metre boyunda kalın dallı bir ağaçtır. Olgun meyvesi olur. Koyu kara renkte oluyor. Yendiği zaman elleri, dudakları boyar ve parmakta boya bırakıyor. Ama çok sağlıklı ve vitaminli bir meyvedir. Türkiye' nin değişik bölgelerinde yetişiyor. Ağız ve boğaz iltihaplarına karşı çok faydalıdır. Karadut şurubundan gargara yapılırsa boğaz arısını alır. Karadut meyvesinde şeker, organik asit (satrik, malik ) müsilaj, tanen boya maddesi içerir ( siyanin ) pekin ve C vitamini bulunuyor. Karadutun meyvelerinden şurup yapılıyor. Rengi ve tadı çok güzel oluyor. Bu şurup diş eti iltihabına karşı iyi gelir ve gargara da yapılar. Özellikle küçük çocuklarda kullanılır. Karadutun gövde kabukları kurt düşürücü olarak kullanılıyor. Karadutun yaprakları idrar söktürüyor. Karadut enerji deposudur. Enerji veriyor ve halsizliği gideriyor. Cildi güzelleştiriyor. Yaşlanmanın önüne geçiyor.

Karadut Aşısı
Karadut aşısı nasıl yapılır

Aşı kalemi ve anacın birbiri ile uyuşması çok önemlidir. Seçilen metaryanlar en az tür düzeyinde olmalıdır. Anaç fidanlar yüksek kalitede olması gerekiyor. Tohumdan üretilmiş genç fidanları tercih edin. Aşı kalemleri sağlıklı yerlerden alın ve bunların taze olmalarına dikkat edin. Yeşil ve iğneli yapraklı türlerde kalemler alın. Sonra bu kalemleri doğrudan doğruya kullanmayın. Önce kalemleri kesip temizleyin. Bütün aşı kalemlerini soğuk hava deposunda bir süre saklayın. Yaprağını döken, yaprak dökümünden sonra "aralık ve şubat " aylarında alınmalıdır ve kullanana kadar soğuk hava deposunda saklayın. Kalın gövdeli yabani fidelere, sürgün gözleri patlamadan alınan kalemleri, yarma ya da kakma aşı seklinde uygulayabilirsiniz.

Aşı kalemleri ışıkta büyümüş normal sağlıklı ve kuvvetli gelişen sürgünlerden alınması çok daha iyi oluyor. Kalem almak için aynı yılın sürgünleri ve çoğunlukla bir yaşındaki sürgünlerden kullanın. Bazı yapraklı türde açık alanda başarı sağlamak için kalemin vejetasyon noktasındaki yüzükle birlikte iki yaşındaki ağaçtan mutlaka alınması gerekir. Ağacın üst dallarından alınan aşı kalemleriden üretilen fidanlar bol bol çiçek verir. Üst dallardan alınan erkek alt dallarından alınan kalemler dişi bireyler oluşturur. Kalemlerin birbirine uyum sağlamaları gerekir.

Karadut yaprak aşısı ya da göz aşısı yaparken dikkat edeceğiniz şeyler, aşılanacak fidenin de aşı gözünün de kabuğunun gövdeden kolay ayrılması gerekiyor. Kolay ayrılması yani suyu tam kıvamında olması gerekiyor. Pürüzsüz kesim yapın. Pürüzsüz kesim yapacak şekilde keskin çakı kullanın. Birde, aşı gözünü kabuktan ayırırken içinin delik olmamasına dikkat edin. Hava almayacak şekilde paket bağlamada kullanılan rafya dediğimiz bağ kullanırsanız daha çok başarılı olursunuz. Yaprak aşısını sürgünlerin içi  dolu hale geldiği ayda ( ilkbaharda) aşılık fidenin doruğunu keserek ya da ağustos'un 15' den sonra kör aşı denilen, aşılık fidenin doruğunu kesmeden yapabilirsiniz.
]]>
Karadut Suyu Faydaları https://www.karadut.gen.tr/karadut-suyu-faydalari.html Sun, 02 Dec 2018 15:58:32 +0000 Karadut suyu faydaları, içerisinde bulunan vitamin miktarının çok fazla olması nedeni ile çok kolay bir şekilde hissedilebilmektedir. Öyle ki birçok insan tarafından kullanılan karadut suyu, aynı zamanda bir o kadar insan tarafın Karadut suyu faydaları, içerisinde bulunan vitamin miktarının çok fazla olması nedeni ile çok kolay bir şekilde hissedilebilmektedir. Öyle ki birçok insan tarafından kullanılan karadut suyu, aynı zamanda bir o kadar insan tarafından da kullanılmamaktadır. Son derece büyük etkiler göstererek kişileri şaşırtacak derecede faydalar sağlayan karadut suyu, kimi zaman bir tıbbi ilaç gibi kimi zaman ise bir tıbbi ilaçtan çok daha büyük etkiler göstererek insanlarda faydalar sağlamaktadır. Eski zamanlarda olduğu gibi bitkilerden çok büyük faydalar alınabilir. Fakat bu faydaları alabilmek için bitkileri adeta tıbbi ilaç kullanır gibi düzenli bir şekilde kullanmalıyız. Aksi taktirde ne karadut suyu faydaları ne de diğer bitkilerin faydaları insan vücudunda herhangi bir etki yapmayacaktır. Karadut suyu faydalarından bazıları henüz tartışma konusu olsa da bazıları çok net bir şekilde bilimsel olarak kanıtlanmış faydalardır. 

Karadut suyunun cilde faydaları;
 • Karadut suyu sürekli olarak cilt üzerinde kullanıldığında insanlarda uzun süreler boyunca yavaş yavaş meydana gelen yaşlanma sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar. Bu durumun olabilmesi için cildi besler ve  kırışıklıkları önler. Böylece kişilerde meydana gelen yaşlanma belirtileri çok uzun yıllar ertelenir. Karadutun bu faydasını yapmaya çalışan birçok kozmetik ürün bulunmaktadır. fakat bu ürünler içerikleri nedeni ile faydadan çok zarar verir.
 • Karadut suyu içeriğinde bulunan vitaminler nedeni ile insanlarda cildin yenilenmesini hızlandırır. Bu nedenle cildinizdeki ölü deriler vücuttan atılarak yerine çok daha yeni hücrelerin gelmesini sağlar. Bu durum kişilerin vücudunda oluşmuş olan yaraların da çok hızlı bir şekilde ortadan kalkmasına neden olarak çok büyük fayda göstermektedir. Sizlerde cildinizi yenilemek için karadutun faydaları arasından bu etkisinden faydalanabilirsiniz.
 • Karadut suyu ciltte oluşum gösteren kanser hücrelerinin daha oluşum sürecinde öldürerek bu gibi durumların insanlarda görülmesini engellemektedir. Bu faydası ile birçok tıbbi ilacın yapamadığı etkiyi karadut suyu yapabilmektedir. Fakat bunun için tabi ki süreklilik şarttır. 
 • Ciltte canlılık sağlamak amacı ile karadut suyunu kullanabilirsiniz. Birçok kanıtlanmış faydaları arsında cilde sürekli kullanıldığında canlılık kazandıracak olan bu suyu ister çocuklarınızda ister kendi üzerinizde kullanarak faydalarını görebilirsiniz. Günümüzde birçok insan bu faydalarından yararlanmaktadır.
Karadut Suyu Faydaları
Karadut suyunun cilt haricinde faydaları;
 • Karadut suyu içerdiği vitaminler sayesinde kişilerde muhteşem bir enerji etkisi göstermektedir. Bu nedenle okula giderken ya da işe giderken karadut suyunu bir miktar için. Sizlerde daha ilk kullanımınız sonrasında bile aynı gün etkilerini hissedeceksiniz. Bu enerji en çok C vitamini ve B vitamini sayesinde etkiler yapmaktadır.
 • Sindirim sisteminde hızlı ve etkili faydalar görebilmek için karadut suyunu tüketebilirsiniz. Özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlar  karadut suyunu gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Kişiler bu suyu tükettikten yaklaşık bir gün sonra tüm sindirim sorunları çözülecektir. 
 • Karadut suyu faydaları arasında yer alan önemli bir özellik ise tabi ki insan vücudunda bulunan kanı temizleyici özelliğidir. Bu işlem oldukça uzun süreceği için çok uzun süreler karadut suyunu içmeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda bu gibi bir sorundan faydalanmanız mümkün olmayacaktır.
 • Çocuklarda karadut suyu bağışıklık sisteminin güçlenmesi üzerinde inanılmaz etkiler yapmaktadır. Özellikle çocukların soğuk kış aylarında bu gibi faydalara ihtiyaçları olduğu için sizlerde mevsiminde yaptığınız karadutları çocuklarınız için su yaparak saklayabilirsiniz. 
 • Son olarak karadut suyunun faydaları arasında halsizlik sorunları yaşayanlar için de önem teşkil etmektedir. Öyle ki karadut suyu insanlarda oldu]]> Rüyada Karadut Yemek https://www.karadut.gen.tr/ruyada-karadut-yemek.html Sun, 02 Dec 2018 17:19:31 +0000 Rüyada karadut yemek, rüyayı gören bireyin çok fazla hayırlı ve insaflı bir evlat meydana geldiğini, aile büyüklerine, anne ve babasına saygıda hata etmediğine ve her vakit onların hayır dualarını aldığına yorulur. Ki Rüyada karadut yemek, rüyayı gören bireyin çok fazla hayırlı ve insaflı bir evlat meydana geldiğini, aile büyüklerine, anne ve babasına saygıda hata etmediğine ve her vakit onların hayır dualarını aldığına yorulur. Kişi amaçlı hayırlara fırsat meydana iştirak eden rüya bununla birlikte bireyin hiçbir vakit parasal güçlüklerle karşılaşmayacağına ve yaşamının basit ve huzur dolu geçeceğine yorulur. İyi ahlaklı, misal bir kimse olmaya işarettir. 

Rüyada Karadut Görülmesi 
Rüya sahibinin başarılarının ve iyi huylu, sevilen bir kimse meydana gelmesinin bir çok kez göze geldiğine, nazarlardan ötürü kimi aksiliklerin yaşandığına yorulur. Hanesiyle ve işiyle herkesin gözüne iştirak eden bireyin arkasından yapılmış olan haksız gıybete, berbat konuşmalara ve bu sebeple rüyayı gören bireyin hüzün duyduğuna da deyim olabilir. Düşünde karadut gören kişinin rızkı her vakit daim olabilir ve hiçbir vakit kesilmez. Her vakit bereket dolu bir getiriye, sevgi dolu ve yardımsever, iyi ahlaklı bir etrafa de işaret eder Karadut görülmesi bireyin etrafında düşmanları, çekemeyenleri olsa bile kendisine kayıp veremeyeceklerine de deyim edilir. 

Rüyada Karadut Toplamak 
Kişinin birikim inşa etmeye başlayacağını ve bu sayede geleceğini güvence altına alacağını gösterir. Her vakit tutumlu olmaya ve getirin bir bölümünü kesinlikle bir yatırıma yöneltmeye deyim olunur. Düşünde karadut toplayan kişi kimseye muhtaç kalmadan kendi birikimleri ile ayakta durur ve yaşar. Gelecekte zengin bir hayat sürüleceğine de işaret eder. 
Rüyada Karadut Yemek
Rüyada Karadut Ağacı Görülmesi 
Kişinin eşya varlığında yükseliş olunacağına yorulur. Çoğunlukla rüyayı gören bireyin etrafında çok fazla zengin, topluluk nazarında mühim mevkilere gelmiş, itibarlı kimseler olduğuna ve bütün çevrenin de bu kişilerden oluştuğuna tabirdir. Rüyada görülebilen karadut ağacında dut da var ise, bu vaziyette kişi çok fazla kocaman bir eşya varlığına sahip olabilir ve bütün sülalesine yetecek civarı zenginleşir. Karadut ağacı görülmesi Allah'ın kişiye her bakımdan dayanak olduğuna ve önünün açık olduğuna da delil sayılır. 

Rüyada karadut görme, rüyayı gören bireyin sahip oldukları sebebi ile vatandaşlar içinde çekilmediğine, arkasından berbat söylendiğine, iftira atıldığına ve ismin karalanmaya çalışıldığına deyim edilir. Rüya sahibi aile içerisinde bulunan huzur, varlık, sahip meydana geldiği harika ahlak ve nur yüzü yardımıyla hep kem gözlerin mapusundadır ve bir çok kez nazara gelmektedir diye deyim edilir. Öbür bir taraftan da karadut, rızık, nimet, getiri ve mutlu olmak manasına gelmektedir. Hiç kesilmeyecek gelmektedir olarak deyim edilir. 

Rüyada siyah dut, çok fazla uzak olmayan bir kimseden alınacak kocaman bir darbenin sonucu olarak bireyin allak bullak duruma geleceğini ve güveninin sarsılmasıyla herkese kuşku ile bakmaya başlayacağını işaret eder. Siyah dut gören kimselerin akrabaları içerisinde kendini çekemeyen bireylerin söylediği sözler ve yaptıkları dedikodular sebebi ile çok mukassi zamanlar geçirileceğine de alamettir. Hasta kimseler amaçlı iyileşmenin mevzu bahis olmayacağını ve kısa zaman ardından ölüm vaziyetinin gerçekleşeceğini de bildirir. Ağız tadı kaçan rüyayı gören bireyin siyah düşüncelere dalacağını, gittikçe psikolojisinin bozulup her şeyden elini eteğini çekeceğine de deyim edilir. Bazen gurbete  uzak kalmaya yorulur. 

Rüyada Dut Kurusu Görülmesi 
Rüyada dut kurusu görmekle, dut görülmesi aynı olarak deyim edilir, her 2 rüya da yarar sağlamaya ve işlerin yolunda gitmesine işaret eder. 

Rüyada Siyah Dut Reçeli Görülmesi 
Hastalıklardan şifa aramaya ve çekilen eziyetlerden kurtulmaya işarettir. Esaret alt kısmında olan bireylerin de özgürlüklerine kavuşmaları biçimde yorulur.   Karadut Şurubu Nasıl Yapılır https://www.karadut.gen.tr/karadut-surubu-nasil-yapilir.html Mon, 03 Dec 2018 14:14:24 +0000 Karadut Şurubu Nasıl Yapılır, Karadut bir çok bölge de yetişen genelde kırsal bölgeleri seven bir ağaç türüdür. Karadut sinek ve böcek yapmayan insan eli değmemiş organik bir üründür. İnsan vücudu için bir çok faydas Karadut Şurubu Nasıl Yapılır, Karadut bir çok bölge de yetişen genelde kırsal bölgeleri seven bir ağaç türüdür. Karadut sinek ve böcek yapmayan insan eli değmemiş organik bir üründür. İnsan vücudu için bir çok faydası vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kalbi korumaya ve yaşlanmayı önleme etkisi kanıtlanmıştır. Karaduttan bir çok şekil de faydalanılır. Pekmezi, şerbeti, reçeli ve çayı yapılır. Karadutun mevsimi geldiğin de şerbeti çok güzel olur. Sıcak havalar da içimizi serinleten bir içecektir. Bir de yanında acı badem ezmesi olur ise lezzeti ikiye katlanır. Karadutu özellikle çocuklarınıza mevsimi geldiğin de bol bol yedirin. Eğer yemiyorlar ise şerbetini yapıp içirebilirsiniz. 

Karatut şerbeti malzemeler:
 • Bir kilo taze karadut
 • İki su bardağı şeker 
 • 1.5-2 litre kadar su
 • Yarım limon
Yapılışı:
Dutları temizleyip ezmeden yıkayalım ve bir tencereye koyalım. Üzerine şekeri ilave edip suyunu salana kadar bekletelim. Yaklaşık 4-5 saat içerisin de suyunu salmış olur. Tencereyi ocağa alalım üzerine yeteri kadar suyu da ilave edelim ve kısık ateşte yaklaşık 20- 30 dakika kadar kaynatalım. Ocağı kapatmaya yakın limonu sıkın ve ocaktan alın. Soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra ezelim, süzgeç yada temiz bir tülbentden geçirerek suyunu sıkalım.
Karadut Şurubu Nasıl Yapılır
Sıktıktan sonra dolaba soğumaya bırakalım soğuk servis yapalım.

Karadut şerbetinin faydaları:
 • Halsizliği ve yorgunluğu giderir.
 • Ağız ve boğaz enfeksiyonların da iyi sonuç verir.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Kanı temizler, anemi hastalıkların da tavsiye edilir.
 • Mide salgısını arttırır, sindirim sistemini düzenler.
 • Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
]]>
Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır https://www.karadut.gen.tr/karadut-pekmezi-nasil-yapilir.html Tue, 04 Dec 2018 13:19:37 +0000 Karadut pekmezi nasıl yapılır, Karadut pekmezinin yapılışı aslında oldukça kolaydır. Fakat birçok kişi bu pekmezin yapılışını büyüttükleri için yapamazlar. Aslında karadut pekmezini herkes yapabilir. Sizlerde bu pekmezi Karadut pekmezi nasıl yapılır, Karadut pekmezinin yapılışı aslında oldukça kolaydır. Fakat birçok kişi bu pekmezin yapılışını büyüttükleri için yapamazlar. Aslında karadut pekmezini herkes yapabilir. Sizlerde bu pekmezi yapmak için tarifimi aynı şekilde uygulayın. Karadut pekmezi insan vücudunda çok büyük faydalar sağlamaktadır. Öyle ki kişilerde kanın temizlenmesinden damarların yumuşayarak kişide olumlu durumlara neden olduğunu biliyor muydunuz Özellikle çocuklarda bu pekmez, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak birçok hastalıktan korumaktadır. Bu nedenle sizlerde karadutun en bol olduğu mevsim temmuz ve eylül aylarında bu pekmezi yaparak ister kış aylarında tüketmek için ister hemen tüketmek için dolabınızda bulundurabilirsiniz. Unutmayın ki karadut pekmezinin yapılışı oldukça kolaydır. Bu pekmezin yapılırken çıkardığı tek zorluk suyunun lekesinin bir daha çıkmamasıdır. Karadut pekmezi yapılırken bir aşamasında sıkılması gerekmektedir. İşte bu aşamada herhangi bir yere sıçrayarak karadut suyu bir daha çıkarılamaz. Bu nedenle karadut pekmezini yapmak için uygun bir ortam belirlemelisiniz. Bu durumun yanı sıra belirtmek isterim ki karadut pekmezini yapmak için yaklaşık bir hafta kadar bir süre gerekmektedir. Çünkü bu pekmez en doğal şekilde güneş karşısında olacaktır. Bazı durumlarda bu süre iki haftaya kadar çıkmaktadır. 

Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır
Malzemeler:
 • İki kilo karadut
 • Bir miktar su,
Yapılışı

Adım 1: Öncelikle karadutların tümünü temiz bir şekilde yıkayın. Yıkama işlemi sırasında dutlara zarar verememeye çalışırsanız dutların suyu gitmemiş olacaktır. Temiz bir şekilde yıkadığınız dutların suyunu tamamen süzün ve saplarından ayırın. Bu işlemi çok iyi yapmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda birçok problem ile karşılaşabilirsiniz.

Adım 2: Daha sonra karadutların tümünü bir tencereye koyun ve tahta kaşık kullanarak uzun süreler boyunda kaynatın. Bu işlemi yaklaşık olarak bir saat kadar tekrarlayın. Kaynatma işlemi sonrasında bu dutları süzmek amacı ile süzgeçlerin içine koyulur ve suyu bir kap içerisinde süzülür. Bu işlem sırasında sizler başka işlerinizle uğraşabilirsiniz. Çünkü işlem kendiliğinden yavaş yavaş olacaktır. Tam olarak süzülen karadutları son olarak sizlerde iyice ezerek suyunu elde edin ve elinizde kalan posasını ayırın. Bu posalar işe yaramayacaktır.

Adım 3: Artık karadut suyunu elde ettik. Bu işlemde bu suyu doğal yollar ile pişirerek pekmez haline getireceğiz. Bunun için çok geniş bir kaba ihtiyacınız vardır. Bunun için orta boy fırın tepsinizi kullanın. Elde ettiğiniz bu suyu sürekli güneş gören bir yere tepsiye ekleyerek koyun. Yaklaşık beş gün içerisinde bu pekmez pişecektir ve koyulaşacaktır. Pekmezin dış etkenlerden korunması amacı ile üzerini tülbent ile kapatabilirsiniz. Tülbenti gererseniz pekmeze girmeyecektir.

Adım 4: Bir hafta güneşte koyulaşan karadut pekmezini su ile temas ettirmeden cam kavanozlara koyarak saklayın. Böylece sizlerde karadut pekmezi nasıl yapılır sorusunun cevabını almış oldunuz. 
]]>
Karadut Tatlısı https://www.karadut.gen.tr/karadut-tatlisi.html Tue, 04 Dec 2018 22:17:30 +0000 Karadut Tatlısı, Özellikle Hatay (Antakya) ve İskenderun bölgelerinde oldukça yaygın olan bir tatlıdır. Reçel veya tatlı olarak adlandırılan bu yiyecek özellikle demir vitamini açısından oldukça zengin bir üründür. Özell Karadut Tatlısı, Özellikle Hatay (Antakya) ve İskenderun bölgelerinde oldukça yaygın olan bir tatlıdır. Reçel veya tatlı olarak adlandırılan bu yiyecek özellikle demir vitamini açısından oldukça zengin bir üründür. Özellikle kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olan karadut tatlısı doğal olması nedeni ile birçok hastalığa şifa kaynağıdır.

Karadut bir çok bölgede yetişir. Siyah ve kırmızı renkleri olan bir meyvedir. Yaz ayların da tüketilir. Şifa kaynağı olan bu meyve ile birçok lezletli ve besleyici şeyler yapılır. Reçeli, pekmezi ve tatlısının yanı sıra karadut birçok kek ve pasta içinde de kullanılmaktadır. Lezzet açısından birçok kullanım alanı bulunan karadutun en çok kullanıldığı tarifler şu şekildedir.
 • Karadutlu irmik tatlısı
 • Karadutlu brovni pasta
 • Karadut şurubu
 • Karadutlu yalancı tavuk göğsü
 • Karadutlu muhallebi
Karadutlu İrmik Tatlısı ( bisküvili):
Malzemeler:
 • 300 gram karadut
 • 1 çay bardağı irmik
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı süt
 • 1 tatlı kaşığı margarin ya da tereyağı
 • 1 paket kedidili bisküvi (ikili paketin bir paketi)
Üzeri için:
 • Bir paket çikolatalı sos
 • 2.5 su bardağı süt
Karadut Tatlısı
Yapılışı;

Karadutlar yıkanıp suyu iyice süzüldükten sonra irmik, süt ve karadut büyük bir tencereye koyularak blenderden geçirilir ve orta ateşte kaynamaya bırakılır. Kıvam almaya başlayan tatlı istenilen yoğunluğa geldiğinde ocaktan indirilir. Dar bir tabak alınarak ( somon tabağı olabilir) içerisi aliminyum folyo ile kaplanır ve irmiğin yarısından azı ( yaklaşık üçte biri) kabın içine dökülür. Ardından üzerine kedi dili bisküvisi dizilir. Bisküvilerin üstüne kalan irmikten tekrar dökülür ve bir bıra daha kedi dili dizildikten sonra kalan irmikte kedi dilinin üzerine dökülür ve açıklık kalmayacak şekilde her yerine sürülür. Üzeri için sosu hazırlanır ve istenilen şekilde soğuk olarak servis edilir.
]]>
Hamilelikte Karadut Çayı İçilirmi https://www.karadut.gen.tr/hamilelikte-karadut-cayi-icilirmi.html Wed, 05 Dec 2018 17:15:48 +0000 Hamilelikte karadut çayı içilirmi sorusu genellikle hamilelik döneminde doğal besin takviyeleri ile bebek sağlığına ve gelişimine destek vermenin önemini anlamış anneler tarafından sorulmaktadır. Bu farkındalığa ulaşmı Hamilelikte karadut çayı içilirmi sorusu genellikle hamilelik döneminde doğal besin takviyeleri ile bebek sağlığına ve gelişimine destek vermenin önemini anlamış anneler tarafından sorulmaktadır. Bu farkındalığa ulaşmış anneler, bebeğin sağlığına oldukça büyük katkı sağlayacak bitki çayları arasında araştırma yapar. Söz konusu çaylar içerisinde en faydalı olanlardan bir tanesi de karadut çayıdır.

Karadut bitkisinin, insan vücuduna sağladığı faydalar oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Sindirim sistemi, cilt sorunlarını düzeltme, adet düzensizlikleri gibi birçok konuda tedavi unsuru olarak kullanılan bir bitkidir. Ancak bu faydaları vücuda dahil etmek aşamasında hamile olan kadınları ayrı bir kefeye koymakta yarar vardır. Zira hamilelik dönemi, kadınlar için hem bedensel hem ruhsal açıdan oldukça hassas bir dönemdir. Haliyle bu dönemde hamilelikte karadut çayı içilirmi sorusuna verilecek cevaplar, uzman diyetisyenler arasında farklılık göstermektedir. 

Karadut çayı tüketimine olumlu yaklaşan diyetisyenler, bebek gelişiminin çok önemli olduğu ve bu gelişimi sağlamak için çeşitli vitamin ve mineral kaynaklarından destek alınmasının uygun olduğu görüşündedir. Bitkisel mineral ve vitamin kaynaklarının ise bebek gelişimini oldukça olumlu yönde etkileyen içeriklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Ancak hamilelikte karadut çayı içilirmi sorusuna yeşil ışık yakan bu diyetisyenler arasında dahi belirli bir miktar sınırlamasına uymak gerektiği düşüncesi hakimdir. Bu miktar sınırlamasının arkasında oldukça hassas olan anne bünyesinin, normal insanlar tarafından istenildiği kadar tüketilebilen bu bitkisel çayları kaldıramaması endişesi bulunmaktadır. Ayrıca anne bünyesinde herhangi bir olumsuz etki görülmese dahi bebek açısından görülebileceği göz ardı edilmemelidir. 

Hamilelikte Karadut Çayı İçilirmi
Hamilelikte karadut çayı içilirmi sorusuna olumsuz cevap veren diyetisyenler ise oldukça hassas bir dönemden geçen anne vücuduna, normal zamanlarda alınmayan ve alışık olunmayan bir takım bitkisel çaylar dayatmanın iyi sonuçlar doğurmayacağı görüşündedir. Hamile olan kadınlara genellikle çok iyi beslenmesi gerektiği, sürekli olarak vitamin, mineral, protein gibi faydalı bileşiklerin vücuda alınmasını sağlaması gerektiği söylenir. Söz konusu tavsiyeler yüzeysel olarak incelendiğinde gayet doğru ve yerinde önerilerdir. Ancak bu tavsiyeleri gerçekleştirebilmek için genellikle kulaktan dolma bilgilerle bir şeylere faydalı olduğu iddia edilen karışımları tüketmek vücutta olumsuz etkiler yaratabilir. Söz konusu faydalı bileşenlerin vücuda alınması organik olarak üretilen muz, elma, ananas, portakal gibi bitkilerin tüketilmesi ile de gerçekleştirilebilir. Herhangi bir yan etki sorunu olmayan ve vitamin, protein gibi bileşenler açısından oldukça zengin olan bu bileşenler, karadut çayı gibi olumsuz etki yaratabilecek karışımlara alternatif olabilir.

Hamilelikte karadut çayı içilirmi sorusuna cevap arayan kişiler yalnızca karadut çayının besin değerlerinden faydalanmak isteyen anneler değildir. Aynı zamanda karadut çayının, hamilelik döneminde kadınları oldukça zorlayan kabızlık, adet dönemi problemleri gibi sorunlara olan katkılarından faydalanmak istenilmektedir. Anne adaylarının adet düzensizliklerini düzenlemek için günde belirli bir miktar karadut çayı tüketmesinde sakınca yoktur. Söz konusu rahatsızlığı gidermek için etkili ve doğal bir yöntem olabilir.

Aynı zamanda sindirim sistemi organlarının bebek gelişim süreci ile yerlerinin daralması ve kabızlık gibi sorunlara neden olması da hamile kadınları oldukça zorlayan bir durumdur. Bu problemi önlemek için ister karadut bitkisinin kendisi kaynatılıp çay yapılarak içilebilir, ister aktarlarda bulunabilecek gövde ve kök kabukları kaynatılarak içilebilir. Ancak uygulanacak kitle, hamilelik]]> Karadut Özü https://www.karadut.gen.tr/karadut-ozu.html Thu, 06 Dec 2018 13:57:58 +0000 Karadut özü, karadut şurubu olarak da bilinir. Karaduttan elde edilen bu öz sağlık açısından çok faydalıdır. Karadut Özü Nasıl HazırlanırTek kullanımlık karadut şurubu için bir miktar karadut sıkılarak s Karadut özü, karadut şurubu olarak da bilinir. Karaduttan elde edilen bu öz sağlık açısından çok faydalıdır. 
Karadut Özü Nasıl Hazırlanır
Tek kullanımlık karadut şurubu için bir miktar karadut sıkılarak suyu çıkarılır. Bu suya bir şeker kaşığı şeker konulur ve iki dakika kaynatılır. Soğuduğunda kullanıma hazırdır. Karadut özü daha fazla hazırlanıp dolapta da saklanabilir. 

Karadut Özünün Faydaları Nelerdir
 • Karadut özünde bol miktarda C vitamini bulunur. Özellikle kış aylarında grip, nezle gibi hastalıkların tedavisinde faydalıdır,
 • Solunum yolu rahatsızlıkları astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelir,
 • Çok etkili bir antiseptik özelliği vardır. Ağız ve diş sağlı için önemlidir. Özellikle diş eti kanamalarına iyi gelir,
 • Karadut özü ayrıca sinir sistemi üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Sinirleri rahatlatır, stres ve ruhi sıkıntıları giderir,
 • Uykusuzluğun giderilmesinde yardımcı olur. 
Karadut, halk arasında böğürtlen olarak bilinir. Zahmetsiz ve kolay tüketilen bir bitkidir. Kıraç alanlarda yetişen karadut lezzetlidir ve çocukların severek tükettiği gıdalar arasındadır. Kırılgan ve hassas bir yapıya sahip olan karadut temin edildiğinde tüketilmelidir.

Karadut Özünün İçeriği Nedir
Karadutta E, K  ve C vitamini bulunur. Yüksek antioksidan özelliği bulunan bu meyve ayrıca sodyum, tiamin, potasyum ve niasin içerir. Yüksek değerli mineral içerir. Magnezyum, demir, bakır, mangan, çinko, selenyum ve karoten açısından zengindir. Birçok meyvenin aksine zeaksantin ve lutein içermediğinden diyet yapanlar için de ideal bir besindir. 
Karadut Özü

Karadutun Cilt Sağlığa Faydaları Nelerdir

 • Serbest radikalleri vücuttan atar. Organlar ve dokulara zarar veren serbest radikaller cildin de yaşlanmasına neden olur,
 • Çok etkili bir antioksidan olduğundan cildin yıpranan dokularının yeniden onarılmasını sağlar,
 • İçeriğinde C ve A vitamini bulunur. Bu vitaminler cildin kolajen üretmesini sağlar. Böylece cilt daha sağlıklı görünür,
 • Düzenli olarak karadut özü ya da karadut tüketen kişilerde cildin UVA ve UVB ışınlarına karşı korunmasını sağlar,
 • Yüksek miktarda lif içerdiğinden düzenli kullanımda cildin elastikiyetinin artmasına yardımcı olur. Bu nedenle cilt maskelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. 

Karadutun Faydaları Nelerdir

 • Yaraların iyileşmesini sağlar,
 • Saç sağlığına faydalıdır,
 • Diş sağlığını korur,
 • Dizanteri tedavisinde etkilidir,
 • Diyabete iyi gelir,
 • Kemik sağlığı açısından faydalıdır,
 • Kan hücrelerini sağlığının korunmasına katkıda bulunur,
 • Hemoroide iyi gelir
 • Kansere karşı koruyucu etkisi bulunur.
]]> Karadut Fidanı https://www.karadut.gen.tr/karadut-fidani.html Thu, 06 Dec 2018 23:54:10 +0000 Karadut fidanı, Karadut çok faydalıdır. Karadut kansızlığa da iyi geliyor. Nisan ve mayıs aylarında çiçek açıyor. Karadut içerdiği vitaminlerle bir çok rahatsızlığa da iyi geliyor. Karadut ekşi oluyor ve az dayan
Karadut fidanı, Karadut çok faydalıdır. Karadut kansızlığa da iyi geliyor. Nisan ve mayıs aylarında çiçek açıyor. Karadut içerdiği vitaminlerle bir çok rahatsızlığa da iyi geliyor. Karadut ekşi oluyor ve az dayanıyor. Kurusu olmuyor. Daha çok şurup yapmada kullanılıyor ve dut şurubu doktorlar bakımından da  çok değer taşıyor. Diş etlerindeki iltihaplara iyi geliyor. Beyaz dutta oldukça bol şeker varsa da, kara dutta şeker oranı ancak %2 kadar oluyor. Karadutun ateş düşürücü özelliği de vardır. Karaduttan faydalanmak gerekiyor. Çocuklara bol bol yedirmek gerekiyor. Karadutun faydaları arasında kurt düşürme etkisi de vardır. Karadutun yapraklarıda faydalı oluyor. Ayrıca idrar söktürüyor.

Karadut fidanı nasıl yetişir

Karadut ağacı uzun zaman yaşayan ağaçlardır. Yumuşak topraklarda iyi yetişir. Çünkü kökleri çok derinlere gidiyor. Sulak topraklarda kök çürüğü hastalığına, kireçli yerlerde de sarılık hastalığı oluyor. Karadut fidanlıklarda tohumdan gelişiyor. Sonra iyi cins dut ağaçlarından alınmış çeliklerle aşılanıyor. Aşılı karadut fidanları bahçeye, tarlaya dikilirken köklerin çevresine iyice çürümüş gübreyle karıştırılmış toprak dolduruluyor. Karadut fidanları birbirinden en aşağı 6-7 metre aralıkla dikiliyor. Yoksa fidanlar iyi güneş alamaz ve gelişemez. Karadut ağaçlarının bulunduğu topraklar yazın 1-2 kere çapalanıyor. Yazın şerbet halinde çiftlik gübresi veriliyor. Karadut fidanı 8-10 metreye kadar boylanabiliyor. 15 ile 38 derece sıcaklıklara sahip iklimlerde yetiştiriliyor. Işık ve sıcaklık isteği yüksek oluyor. Yapraklar 10-20 cm uzunluğunda ve 6-10 cm genişliğinde oluyor. Alt yüzeyi tüylü, üst düzeyi pürüzlü ve kısa sert tüylüdür.

Karadut fidanının iklim istekleri:
Türkiye'nin meyve fidanı yetiştirilen pek çok yerinde dut ağaçı rahatlıkla yetişiyor. Dut, daha çok sıcak ılıman ve bol güneşli bölgelerde yetişiyor. Karadut fidanı ılıman iklimden sutyopik iklime değişen farklı ekolojik şartlarda iyi geliyor. Sıcaklık isteği 24- 28 derecedir. Yıllık yağış isteği 600-2500 mm civarındadır. Yağışı az olan yerlerde sınırlı gelişim gösteriyor. Ancak fazla sulama yapraklardaki protein ve karbonhidrat içeriğini düşürüyor. Verimli topraklarda 10  gün aralıklarla, killi topraklarda ise 15 gün aralıklarla sulamak gerekiyor. Karadut fidanları ülkemizde, Akdeniz Bölgesin'de ve  Doğu Anadolu Bölgesinde hemen her yerde karadut yetişiyor.

Karadut Fidanı
Karadut fidanının toprak istekleri:
Dut ağacı, en iyi tınlı-kumlu, tınlı ya da killi-tınlı topraklarda yetişiyor. Özellikle karadut fidanlarının dikildiği yerde, taban suyu toprak yüzeyine yakın olmalıdır. Karadut fidanları tuzlu topraklar hariç, toprak ve iklim koşulları bakımından seçici olmuyor. Sığ topraklarda fidan dikimi tavsiye edilmiyor. Derin topraklarda iyi gelişme gösteriyor ve kireçli, kuru toprak ve kumlu topraklar üzerinde de yetiştirmeye uygun oluyor. 

Karadut fidanı sulama:
Dut fidanları kurağa karşı diğer birçok meyve türüne oranla dayanıklı oluyor. Ama kurak mevsimlerde sulamaya ihtiyaç duyar. Kökler çok susuz kalırsa fidanlar güzel gelişemez ve meyve meyveleri tam olgunlaşmadan dökülür. Bunun yanında topraktaki fazla su da vermek iyi olmaz. Çünkü su ile doymuş topraklarda kök uçları zararlanarak büyümenin durmasına neden oluyor. Ayrıca, mantari hastalıklar bu bölgelerde çok sıklıkla görülmeye başlıyor. Karadut fidanlarının toprağı nemli olduğu sürece iyi gelişir ve ürün verimi artar. Yaz aylarında sıcak ve kurak dönemlerde ağaca iyi gelen toprak nemini korumak için fidanlara sulama yapmak gerekiyor. Bu şekilde dut ağaçlarının ürün verimi % 50 kadar artıyor. Ancak karadut fidanlarına verilecek olan suyun kalitesi iyi olmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.
]]>
Karadut Suyu https://www.karadut.gen.tr/karadut-suyu.html Fri, 07 Dec 2018 00:59:29 +0000 Karadut suyu, ülkemizde Edremit körfezinde yer alan satış noktalarında yaygın olarak satılan şifalı bitki sularından biridir. İnsan vücudunda birçok faydası olan karadut suyunu birçok kişi severek tüketmektedir. Gerek mükemme Karadut suyu, ülkemizde Edremit körfezinde yer alan satış noktalarında yaygın olarak satılan şifalı bitki sularından biridir. İnsan vücudunda birçok faydası olan karadut suyunu birçok kişi severek tüketmektedir. Gerek mükemmel lezzeti olsun gerekse insanlara sağladığı faydaları ile olsun karadut suyu çok büyük önem taşımaktadır. Karadut suyu ister sade halde isterseniz şekerli bir şekilde içilebilir. Her iki şekilde de birçok faydası olan karadut suyunu, tabi i şekersiz içmeniz tavsiye edilir. Karadut suyu içerisinde çok güçlü bir antioksidan etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle sizlerde bol bol karadut suyu içerek bu etkisi ile vücudunuza antioksidan etkisini sağlayın. İçerdiği antioksidan sayesinde insanlarda bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde güçlenmesini sağlayan karadut suyu böylece insanda azda olsa oluşan kanser hücrelerinin öldürülmesini sağlayarak kanseri önlemektedir. Bunun için sizlerde bol bol karadut suyu için. Özellikle çocukların içmesi gereken bu mükemmel bitki suyu sadece yılın belli mevsimlerinde bulunabilir. Çünkü karadut suyunu elde etme için taze karaduta ihtiyaç duyulur. Bu dut ise sadece yaz aylarında yetişmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi güçlenmiş olan kişiler özellikle kış hastalıklarına karşı daha korunaklı olurlar. Çünkü bağışıklığı güçlü olan bir vücutta zararlı bakterilerin yaşaması çok zordur. Bu nedenle birçok hastalıktan kurtulmak için düzenli bir şekilde karadut suyu içmek gerekmektedir. 

Karadut suyu içesinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller insan vücudu için son derece önemli olduğu kadar aynı zamanda gereklidir. Birçok besinden elde edilemeyecek bu vitaminler özellikle çocuklar ve yaşlılar tarafından mutlaka alınması gerekmektedir. Bu nedenle karadut suyunu özellikle çocuklar ve yaşlılarda kullanmak gerekmektedir. Başta bu kişiler olmak üzere karadut çayı birçok insanda sağladığı vitamin ve minerallerden dolayı çok büyük etkiler göstererek birçok sorunun çok kolay bir şekilde ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Fakat belirtmek isterim ki bu suyu birkaç hafta düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Böylece bu dutun ne kadar faydalı olduğunu sizlerde rahatlıkla anlayacaksınız. Karadut suyu içerisinde birçok kişinin bilmediği bir şey vardır ki bu yağ asitleridir. İnsan vücudunda yağ asitlerine çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yağ asitleri ise her besinde bulunmaz. Fakat karadut içerisinde bulunan faydalı yağ asitleri direk olarak karadut suyu içerisinde de etkilerini göstererek çok büyük faydalar sağlamaktadır. Karadut suyu içerisinde bulunan yüksek oranda doymamış yağ asitleri insanlarda hücre yenilenmesini hızlandırarak birçok sorunun önüne geçmektedir. Özelikle beyin ve sinir sisteminde çok büyük etkilere neden olan bu özelliği ile çocuklarda ve gençlerde sınav öncesi bol bol karadut suyu mükemmel etkiler gösterecektir. Beyin ve sinir hücrelerin hızla yenilenen kişilerde zeka seviyesi de artacağı için yine bu durum çocuklar için çok büyük önem taşır. 

Karadut Suyu
Karadut suyu bu durumların yanı sıra birçok hastalık üzerinde de çok olumlu durumlara neden olmaktadır. Özellikle kansızlık sorunu nedeni ile birçok hastalık olan kişilerde kan yapımında karadut suyu çok büyük etkiler yapmaktadır. Bu nedenle özellikle bayanlar bu içeceği bol bol tüketmelidir. Karadut suyu ayrıca insanlarda soğuk algınlığı, nezle, grip ve buna benzer hastalıkların oluşturduğu enfeksiyonları ortadan kaldırmak amacı ile bol bol tüketilebilir. Bunun yanında daha birçok sorunu karadut suyu tüketerek aşabilirsiniz. Bunun için karadut suyunu düzenli bir şeklide tüketin.
]]>
Karadut Lekesi Nasıl Çıkar https://www.karadut.gen.tr/karadut-lekesi-nasil-cikar.html Fri, 07 Dec 2018 18:00:30 +0000 Karadut Lekesi Nasıl Çıkar, Dut yaz ayları geldiğin yemeden duramadığımız bir meyvedir. Hem şifalı hem de çok tatlı olan karadut lekeleri de çok zor çıkan lekeler arasındadır. Karadut lekesi kolay kolay çıkmaz, ama her şe Karadut Lekesi Nasıl Çıkar, Dut yaz ayları geldiğin yemeden duramadığımız bir meyvedir. Hem şifalı hem de çok tatlı olan karadut lekeleri de çok zor çıkan lekeler arasındadır. Karadut lekesi kolay kolay çıkmaz, ama her şeyde olduğu gibi derde dermanda yan yanadır.
  Bu lekelerden kurtulmak için karadut'un yapraklarından faydalanabilirsiniz. Eğer elinize yüzünüze bulaştı ise karadut'un  yaprakları ile ovalaya bilirsiniz. Elbisenize bulaştı ise karadut'un yapraklarını ezerek bir kova suya atın, daha sonra lekeli olan kıyafeti suyun içine koyun. Bir gece suda bekletin ve sadece durulayın böylece karadut lekesi çıkmış olur.

Karadut Lekesi Nasıl Çıkar
Başka bir çözüm ise;

Lekeyi hemen yıkayın. Bir çaydanlık sıcak su kaynatın ve giysiyi lekesi öne gelecek bir şekilde bir leğene yada lavabonun içine koyun. Lekenin üzerine dökün ve üzerine bir kase sirke ruhu döküp, bir iki saat bekletin. Sonra kıyafetinizi normal de olduğu gibi yıkayın. Elde yıkayıp, güneşte kurutmak, lekenin çıkmasına yardımcı olur. Kuruduktan sonra lekeyi kontrol edelim. Hala duruyorsa, beyaz diş macunu ile ovalayarak yıkayabilirsiniz.
]]>
Karadut Şerbeti https://www.karadut.gen.tr/karadut-serbeti.html Sat, 08 Dec 2018 13:33:22 +0000 Karadut Şerbeti, Karadut ağacı meyvesi insan vücudu için çok fazla miktarda antioksidan madde içermektedir. Antioksidan maddeler serbest radikalleri pasif hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirmesine olanak sağlar. K Karadut Şerbeti, Karadut ağacı meyvesi insan vücudu için çok fazla miktarda antioksidan madde içermektedir. Antioksidan maddeler serbest radikalleri pasif hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirmesine olanak sağlar. Karadut şerbeti içermiş olduğu flavonoid maddeler sayesinde insan kalbini koruma ve yaşlanmayı önleme etkisi bulunduğu kanıtlamaktadır. Karadut bitkisi büyürken böcek ve sinek barındırmayan tek orijinal insan eli değmemiş organik bir bitki türüdür. Karadut meyvesi betakaroten yani A vitamini salgılar. Fakat karadut toplanmadığı zaman mevsim şartları değiştiğinden dolayı karadut bitkisinin en daa olduğu zamanlarda kaynatılarak karadutun şerbeti yada karadut reçeli yapılarak karadutun insanlara sağladığı bu vitamin takviyesi sağlanmış olacaktır. Karadut şerbeti insan sağlığı ve gençlik aşısının kalıcı olması amacıyla karadut şerbeti sürekli olarak insanlar tarafından tüketilir. Karadut şurubunun insan sağlığı açısından faydaları kanıtlandığını herkes bilmektedir. Karadut şerbeti yüksek miktarlarda demir vitamini içerdiğinden dolayı kansızlık problemi çeken kişiler ve hastalar için birebir ilaç tedavisi yerine geçmektedir. Kansızlık sorunu olan kişiler hiç bir ilaç içmeden sadece karadut şerbeti tüketerek sağlıklı bir şekilde vücudunun demir maddesi ihtiyacının karşılamaktadır. Kansızlık sorunu yaşayan kişiler için destekleyici ek gıda olarak doktorların dahi önermiş olduğu bitkisel karadut şerbeti ve çayları hasta olan kişilere önerilmektedir. Karadut anne sütü kadar sağlıklı bir besin ve bitki olarak bilinir.
Karadut Şerbeti

Karadut şerbeti üretimi ve pekmez yapım yeri Elazığ ilinin köyleri olarak bilinir. Elazığ ilinin köylerinde yetişen ve toplanan karadut bitkisi şerbeti faydalarını belirtecek olursak eğer; içerisinde demir elementi bulunması ve içerdiği vitaminler sayesinde kansızlık problemi olan kişilere tedavi sürecinde destekleyici gıda olarak vitamin takviyesi oluşturmaktadır. Karadut şerbeti yada karadut çayı yapılırken içerisinde hiç bir şekilde şeker ve glikoz gibi yapay tatlandırıcı maddeler ilave edilmez ve güneş altında karadut meyvesi kurutularak kişilerin tüketim ihtiyacını karşılaması için hazır hale gelir.

Karadut Şerbeti Faydaları

Karadut şerbetinin faydalarını merak eden kişiler ve karadut şerbeti tüketmek isteyen kişiler için karadut servetini kısaca açıklayalım. Karadut şerbeti kişilerde oluşan halsizliği ve aşırı yorgunluğu alır. Karadut şerbeti insan vücudundaki kanı temizlediğinden dolayı anemi hastalıklarında kullanılmaktadır. Karadut şerbeti vücuttaki kan basıncını düşürür ve kanın düzgün olarak beyine pompalanmasına olanak sağlar. Karadut şerbeti kişilerin ülser hastalığı gibi sindirim sistemi problemlerine oldukça faydalı olduğu belirlenmiştir. Karadut şerbeti vücuttaki mide salgılarını arttırır ve vücudun dengede olmasına olanak sağlar. Karadut şerbeti diş problemi yaşayan kişilerde dişlerin güçlü olmasını ve saç problemi olanlarda da saçların kafada sağlam olarak durmasına olanak sağlar. Karadut şerbeti hepatit hastalığı tedavisinde, kronik gastrit problemi ve hepatit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Karadut şerbeti uykusuzluk problemi olan kişiler için hiç bir uyku ilacı almadan düzenli uyku etkisi oluşturmaktadır. Karadut şerbeti spor salonlarında bady sporu yapan sporculara enerji ve besin deposu olarak bilindiğinden dolayı vücut geliştirme sporu için satılan bitkisel ürünlerde kullanımı sağlanır. Şifa kaynağı olan karadut şerbeti tarifini de sizlere belirtmek istiyorum.

Karadut Şerbeti 
Malzemeler
 • 1 kilogram taze karadut
 • 2,5 su bardağı şeker 
 • Yarım limon 
Karadut Şurubu Yapılışı
Karadut şerbeti yapılışına ilk olarak doğal karadut temin ederek başlayalım. Doğal olarak bulunan karadutları ezmeden dikkatlice yıkayın tencereye alın. Üzerine şeker ilave edin. 2 litre kadar su ilave ederek 20 dakika kadar kaynatın. Ocakta]]> Karadut Şurubu https://www.karadut.gen.tr/karadut-surubu.html Sun, 09 Dec 2018 07:48:48 +0000 Karadut şurubu, çok eski zamanlardan beri insanların şifa kazanmak amacı ile tükettiği besinlerden biridir. Yapılışı her ne kadar biraz zahmetli olsa bile bu şurubun insan vücuduna sağlamış olduğu faydaları nedeni ile karadut Karadut şurubu, çok eski zamanlardan beri insanların şifa kazanmak amacı ile tükettiği besinlerden biridir. Yapılışı her ne kadar biraz zahmetli olsa bile bu şurubun insan vücuduna sağlamış olduğu faydaları nedeni ile karadut şurubu çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle içerisinde bulunan vitaminler sayesinde başta çocuklar olmak üzere insanlarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek birçok kişide büyük etkiler yapmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile ise kişi çok rahat bir şekilde hastalıklardan korunabilir. Bu durum özellikle kış aylarında insanlara gerektiği için karadut şurubunu en çok kış aylarında tüketmeniz fayda sağlayacaktır. Karadut şurubu, ülkemizde en çok Elazığ ilçesinde yapılmaktadır. Bu ilde yapılan şurup son derece sağlıklı ve içerisinde katkı maddesi bulunmaz. Birçok ilde yapılan bu şuruplar içerisine daha güzel olması ve daha uzun süreler dayanabilmesi için birçok katkı maddesi konulmaktadır. Bu maddelerde insan vücudunda çok büyük olumsuzluklara neden olur. Bu nedenle sizler de bu mükemmel şifa kaynağını gerekli olan malzemeleri tedarik ederek çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Karadut şurubunu her gün belli ölçülerde tükettiğinizde vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri vücudunuza sağladığınız için gün boyu daha enerjik olabilirsiniz. Bu etkiler gerçekten de kanıtlanmış olduğu için sizlerde sabahları karadut şurubu içerek farkı görebilirsiniz. Son olarak belirtmek isterim ki karadut şurubunu en çok yaşlıların, sonrada çocukların tüketmesi gerekmektedir. Bu nedenle sizlerde yaşlılarınıza ve çocuklarınıza bol bol karadut şurubu içirin. Birçok fayda sağlayacağından şüphe duymayın. 

Karadut Şurubu
Karadut şurubu pişirildikten sonra daha çok lezzet kazanması için servis yapılırken yanına ayrıca maden suyu verilir. Böylece bu iki içecek beraber tüketildiğinde gerçekten çok büyük faydalar sağlar. Maalesef mevsimi gelmediğinde karadut şurubunu yapamayabilirsiniz. Bunun için daha önceden hazırladığınız ve stokladığınız karadut şurubunu tüketebilirsiniz. Eğer imkanınız var ise mevsiminde de olsa bol bol karadut şurubu için. Eğer isterseniz karadut şurubu şekersiz olarak ta yapılmaktadır. Fakat belirtmek isterim ki bu şurubu şekersiz yaparsanız çok ekşi olacağını bilmeniz gerek. Fakat şekersiz yaptığınızda bu şurubun diyabet hastalığının önüne geçtiğini ve kişilerde görülme durumunu ortadan kaldırdığı söylenmektedir. Bunun için eğer sizlerde de diyabet hastalığı var ise bu şurubu şekersiz olarak deneyin.. 

Malzemeler:
 • 500 gram kadar karadut,
 • Bir su bardağı toz şeker,
 • Bir litre su
Yapılışı:
Karadut şurubu yaparken öncelikle dutları temiz bir şekilde yıkayarak süzelim. Fakat belirtmek isterim ki dutları zedelemeden bu işlemi yaparsanız suyunun boşa gitmesini engellemiş olursunuz. Böylece çok daha faydalı olacaktır. Tam olarak süzmeye özen gösterin.
Daha sonra ise yıkamış olduğunuz karadutları bir tencereye koyun ve üzerine malzemelerde bahsettiğimiz kadar şekeri ekleyerek bu iki malzemenin üzerine de suyunu ekleyelim. Bu tencereyi ocağınızın orta gözüne koyarak 15 dakika kadar pişirin. Artık işlem neredeyse bitti.
Son aşamamızda ise artık ocakta pişen karadutları ocaktan alarak kendimizi yakmadan karadutları süzelim ve posa elde edelim. Elde ettiğimiz suyu karadut şurubudur. Serin ortamlarda muhafaza etmek için cam bir kap içerisine koyun. 
]]>
Karadut Reçeli https://www.karadut.gen.tr/karadut-receli.html Sun, 09 Dec 2018 08:08:59 +0000 Karadut reçeli, günümüzde yapılan reçeller arasında çok büyük yer almaktadır. Son derece mükemmel lezzetinin yanı sıra insanlara sağlamış olduğu faydaları ile karadut reçeli birçok eve tüketilmektedir. Fakat günümüzde Karadut reçeli, günümüzde yapılan reçeller arasında çok büyük yer almaktadır. Son derece mükemmel lezzetinin yanı sıra insanlara sağlamış olduğu faydaları ile karadut reçeli birçok eve tüketilmektedir. Fakat günümüzde bu gibi ürünlerin sahtekarlıklarının çok fazla yapılması nedeni ile karadut reçelinin en doğalını ve gerçeğini bulmak zordur. Sahte karadut reçelleri ise genellikle kişilere fayda sağlaması beklenirken birçok zarar vermektedir. Sahte reçellerin lezzet olarak orijinalinden bir farkı bulunmasa bile aslında bu reçelin içerisinde bulunan maddeler son derece zararlıdır. Tabi ki karadut reçelinin gerçeği insan vücudunda yediden yetmişe herkeste çok büyük faydalar sağlamaktadır. Özellikle içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bu reçeller çok büyük faydalar sağlamaktadır. Günlük olarak sabahları aç karınla ya da tok karınla iki ya da üç tatlı kaşığı tüketilmesi ile çok büyük faydalar bu reçellerden alınabilir. Fakat bu reçeli sürekli ve düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda yapmış olduğu etkilerden tam olarak fayda göremeyebilirsiniz. Bunun yanında bu reçelin bağışıklık sistemine olan etkileri nedeni ile sizlerde birçok hastalıktan bu reçel sayesinde çok kolay bir şekilde korunabilirsiniz. 

Malzemeler:
 • Bir kilogram karadut,
 • Dört çay kaşığı kadar toz şeker,
 • Bir çay kaşığı tereyağı,
 • Bir adet limon tuzu ya da üç dört damla limon suyu
Yapılışı:
Adım 1: Öncelikle karadutların saplarını temiz bir şekilde ayıklamanız gerekmektedir. Bu durumda işlemin temiz bir şekilde yapılmasına özen gösterin. Aksi durumlarda pekmez yapıldıktan sonra bu saplar sorun olabilmektedir. Ayrıca sapların çıkarılması durumunda bir şeye daha dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu saplar çıkarılırken karadutların dağılmaması gerekmektedir. Saplarını çıkarmış olduğunuz karadutları bir süzgeç içerisine koyarak tekrar zedelemeden güzel bir şekilde yıkayınız. 

Adım 2: Biraz önce yıkamış olduğumuz karadutların tümünü iyice süzelim ve bir tencere içerisinde bir sıra şeker koyun ve üzerinde bir sıra karadut ekleyin. Bu şekilde tüm kadar dutları tencereye sıra sıra ekleyin. Bu şekilde bir süre bekleyerek şekerlerin tümünün suyu çekerek yumuşamasını sağlayın. Bu işlem bir gün kadar uzayabilir. Sizlerde uzun süreler bekleyerek reçelin daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Şekerin tam olarak suyu çekmesi lezzet açısından da çok büyük etkiler yapacaktır. 

Karadut Reçeli
Adım 3: Artık şeker suyunu tam olarak çekti. Şimdi tencereyi aynı şekilde hiç bozmadan orta ateşte ocağa koyarak ocağı açın. Bir süre sonra fokurdamaya başladığında bu reçel içerisine malzemelerde bahsettiğimiz kadar tere yağı ekleyin. Bu sırada yaklaşık olarak 15 dakika kadar bir sürede şeker eriyecektir. Şeker eridikten sonra 10 dakika kadar daha kaynatın ve içerisine limon suyunu ya da limon tuzunu ekleyerek birkaç dakika kadar daha pişirerek ocaktan alın. Bir süre sonra bu pekmez biraz daha koyulacaktır.

Adım 4: Artık karadut reçeli hazır. Bu adımda karadut reçellerini sıcak sıcak kavanozlara yerleştirin ve ağzını kapatarak ters çevirin. Bu işlem sonrasında ışık almayan bir ortamda reçelinizi uzun süreler boyunca saklamanız mümkündür. Genellikle serin ortamlar bu reçeller için çok daha iyi olmaktadır. Afiyet olsun.
]]>
Rüyada Karadut Görmek https://www.karadut.gen.tr/ruyada-karadut-gormek.html Mon, 10 Dec 2018 02:44:37 +0000 Rüyada karadut görmek, rüya sahibinin çok şanslı ve sahibi oldukları mal, mülk, makam ve mevki ile insanlar arasında çekilmediğine ve arkasından kötü sözler söylendiğine, adının karalanmaya çalı
Rüyada karadut görmek, rüya sahibinin çok şanslı ve sahibi oldukları mal, mülk, makam ve mevki ile insanlar arasında çekilmediğine ve arkasından kötü sözler söylendiğine, adının karalanmaya çalışıldığına ve iftira atıldığına tabir edilir. Rüya sahibi aile içindeki rahatlık, huzur, zenginlik ve en güzel ahlak ve nur yüzü sayesinde kem gözlüler tarafından izlenir ve sürekli nazara gelmektedir diye yorumlanır. Rüyada görülen karadut, mutluluk, nimet, bereket gibi güzel kavramlara tabur edilir.

Rüyada görülen kara dut, bize yakın ve güvendiğimiz kimseden gelecek büyük bir darbenin nedeniyle kişinin allak bullak hale geleceğini, kimseye rahat bir şekilde güvenemeyeceğini, güveninin sarsılması yaşayacak ve çevresine şüphe ile yaklaşacağına işaret eder. Kara dut gören kişinin akraba ve arkadaşların içinde kendisini çekemeyen kişilerin yaptığı hareketler ve söylediği sözler, dedikodular sebebi ile uzun zaman uğraşacağı bir takım sorunlar yaşayacağına alamet eder. Rüya sahibi hasta kimseler için iyileşme ve şifa bulma gibi önemli gelişme olmayacağını ve hatta yakın zamanda ölümün gelebileceğini gibi ağız tadı kaçıran, rüyayı gören kimseye kara düşünceler içine atan ve bu nedenle psikolojisinin bozulacağına delalet eder. 

Rüyada karadut yemek,

Rüyasında karadut yediğini gören kimsenin rüyası olumluya yorumlanır ve işi gücü her zaman rast gideceğine hiçbir şekilde sefalete düşmeyecek demektir. Rüya sahibi anne babasının dualarını alacak kadar güzel işler yapmasına ve bu sayede çok para kazanacağına ve ve hiç değişmeyeceği, ahlakını hiç bozmuyordur diye yorumlanır.

Rüyada karadut toplamak
Rüyada görülen karadut toplama, gerçek hayatta gelecekte başına gelebilecek hayırlı olsun yada olmasın, bunun için para birikimi yaptığı anlamına gelir. Bu birikimi helal yollardan yaptığı, hatta kendi giderlerinden kısarak biriktirdigi anlamına gelir.
Rüyada Karadut Görmek
Rüyada karadut ağacı görmek

Rüyada karadut ağacı görmek, hem arkadaş, akraba olarak zenginliği, hemde mal, mülk, para bakımından zenginliği ile tabir edilir. Sevilen bir kimse olduğu için, sözü sayılır, etrafında pervane olan kişiler çoktur. Tabi bunun yanında menfaatçi çok insan olabileceği için her zaman temkinli davranması gerekir. 

Rüyada kara dut reçeli görmek

Rüya sahibinin hastalıklardan şifa bulmaya ve çekilen eziyet ve sıkıntılardan kurtulmasına işarettir. Esir altında bulunan kişilerin de özgürlüklerine kavuşacakları şeklinde yorumlanır. Kara dut reçeli rüya tabiri, çok uzun zamandır sıkıntılı ve kötü günler geçiren rüya sahibine kısa zamanda tüm bu sıkıntılardan uzak duracak, hayatına güzel bir şekilde devam edeceğine, sabırla beklenmesi ile iyi ve güzel günlerin geleceğine müjdeleyen rüya, bu haber sayesinde, kişinin huzuruna kavuşacağını ve ailesi, sevdikleri ile gönül rahatlığı içinde güzel hayat sürdüreceğine alamet eder.

Rüyada karadut ağacı dikmek

Bu rüyayı gören kişinin zamanında yaptığı hatalar ve işlediği suçların, bugünlerde yeniden karşısına çıkacağına, bunlarla yüzleşeceğine ancak, bu sıkıntılardan kolay bir şekilde kurtulamayacağına işarettir. Çok can sıkıcı bir zaman olarak geçeceğini, bir çok  kişi ile konuşma yapmak zorunda kalınacağı, hatta kalp kırıcı durumların bile yaşanacağını bildirmektedir. Kişi zamanında yaptıklarından dolayı, üzdüğü kişilerden özür dilemediği ve gönüllerini yumuşatmadığı sürece kesinlikle sorunlardan kurtulamayacağını ifade etmektedir. 

Rüyamızda karadut görmeye genel anlamda bakıldığında olumlu anlamlar da,  mal, mülk ve para zenginliği ve birikimi,  manevi anlamda arkadaş, akraba zenginliğine işaret eder. Olumsuz anlamına gelince, çekilen sıkıntı ve eziyetlerin devam edeceğine yorumlanır. 

]]>
Karadut Çayı https://www.karadut.gen.tr/karadut-cayi.html Mon, 10 Dec 2018 09:59:25 +0000 Karadut çayı, çok eski zamanlardan günümüze kadar insanlar tarafından sağlık kazanmak ve lezzeti nedeni ile tüketilmiştir. Günümüzde de en az eskisi kadar yaygın olarak tüketilen karadut çayı yanı böğürtlen çayı, insan Karadut çayı, çok eski zamanlardan günümüze kadar insanlar tarafından sağlık kazanmak ve lezzeti nedeni ile tüketilmiştir. Günümüzde de en az eskisi kadar yaygın olarak tüketilen karadut çayı yanı böğürtlen çayı, insan vücudunda çok büyük faydalar sağlamaktadır. Birçok zaman tıbbi ilaçlara göre çok daha hızlı ve çok daha sağlıklı faydaları olan bu çayın düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda bu faydaların birçoğu insanlarda etkiler gösterir. Karadut çayının en büyük özelliği hemen hemen her yaştaki insanın bu mükemmel bitki çayını tüketebilmesidir. Bilindiği gibi günümüzde birçok bitki çayının küçük çocuklar tarafından ve diğer bazı insanlar tarafından tüketilmesi son derece büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle karadut çayını her yaştaki insan gönül rahatlığı ile içebilir. Karadut çayı içerisinde çok önemli vitaminler bulunmaktadır. Bu nedenle vücudun vitamin gereksinimini günlük olarak bu çay ile sağlayarak çok daha enerjik ve sağlıklı günler geçirebilirsiniz. Günümüze birçok insan bu çaydan fayda alamadığını söylemektedir. Aslında bu durumun nedeni bellidir. Bu çaydan fayda alabilmek için kesinlikle karadut çayını orijinal bir şekilde bulmaktır. Çünkü günümüzde satılan karadut çaylarının birçoğu sadece tozlardan ve aromalardan oluşmaktadır. Böyle bir bitki çayının faydasından çok zararı olduğu için bu tür bitki çaylarından medet ummak boş bir uğraştır. 

Karadut Çayı
Karadut çayını aslında herkes evlerinde rahat bir şekilde yapabilir. Bunun için sadece bazı malzemelere ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar ise;
 • 4 adet karadut,
 • Bir bardak su,
 •  Bir tatlı kaşığı bal,
 • Bir tatlı kaşığı limon
İşte bu malzemeler ile yaklaşık 10 dakikada çayınızı hazırlayarak sıcak bir şekilde tüketin. Bu şekilde birkaç ay boyunca günlük olarak bu çayı tüketerek elde edemeyeceğiniz fayda yoktur. 

Yapılışı: 
Öncelikle bir cezve içerisinde suyunuzu iyice kaynatın. Daha sonra bu su içerisine karadut atarak yaklaşık 5 dakika demlendirin ve bu suyu iyice süzün. Süzmüş olduğunuz su içerisine öncelikle bal ilave ederek iyice karıştırın ve tatlandırın. Son olarak ise bu karışım içerisine bir tatlı kaşığı limonu ilave edin ve tekrar karıştırın. İşte karadut çayı hazır. Afiyetle tüketebilirsiniz.

Faydaları:
 • Karadut çayının en büyük faydası sindirim sistemi üzerinde görülmektedir. Sindirimin çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesinde çok büyük etkileri olan karadut çayının özellikle kilo vermek isteyenlerde çok büyük etkileri bulunmaktadır. Bu durumda diyet listenize bu çayı eklemenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu durumun yanı sıra böğürtlen çayı sindirimin düzenlenmesinde çok büyük etki gösterdiği için sindirim sorunu olan insanlar bu çayı bol bol tüketmelidir. 
 • Karadut çayı, kan içerisinde bulunan şeker miktarını arttırır. Böylece vücut üzerinde bulunan yaraların çok daha hızlı bir şekilde kapanmasına büyük etkilerde bulunur. Sizlerde bu çayın göstermiş olduğu bu mükemmel etkiden yararlanabilirsiniz. 
 • Birçok kişinin sorunu olan cinsellik problemi, karadut çayı ile ortadan kaldırılabilmektedir. Karadut çayının düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda cinsel istikrarsızlık sorunları çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. 
 • Karadut çayının bir diğer faydası ise solunum yolu enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonlarında çok büyük etkilerinin olmasıdır. Bu nedenle bu gibi enfeksiyon sorunu olan insanlar bol bol karadut çayı tüketerek bu gibi sorunların üzerinden hızlı bir şekilde gelebilir.
İşte bu çayın en büyük faydaları da bunlardır. Bunların haricinde karadut çayının birçok özelliği bulunmaktadır. Bilinmelidir ki bu çay mükemmel bir şifa kaynağıdır. 
]]>
Karadutun Faydaları https://www.karadut.gen.tr/karadutun-faydalari.html Mon, 10 Dec 2018 16:56:23 +0000 Karadutun faydaları, bir tür yaz meyvesi olan karadut, halk arasında böğürtlen olarak da tanımlanmaktadır. Soyulma özelliği olmadığı için tüketimi oldukça kolaydır. Kıraç alanlarda vahşi bitkiler ile birlikte y Karadutun faydaları, bir tür yaz meyvesi olan karadut, halk arasında böğürtlen olarak da tanımlanmaktadır. Soyulma özelliği olmadığı için tüketimi oldukça kolaydır. Kıraç alanlarda vahşi bitkiler ile birlikte yetişen bir meyvedir. Oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve dayanıklılık süresi çok kısadır. Bu nedenle kısa sürede tüketilmesi gerekir. C, E ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. C vitamini içeriği vücut için etkili bir antioksidan olmasını sağlamaktadır. İçerisinde selenyum, magnezyum, bakır, demir, tiamin, sodyum, potasyum, mangan ve çinko gibi mineraller barındırır. Ayrıca diyet lifleri bakımından da iyi bir kaynaktır. ağlık adına birçok faydası olan karadut hemoroitten, cilt sağlığına kadar pek çok alanda şifa özelliği ile kullanılabilir.

Karadutun Faydaları

Kansere karşı koruyucu özelliği olan karadut, bazı kanserlerin oluşmasını engelleyici etki yaratmaktadır. İçeriğinde bulunan ellagiç olarak bilinen antioksidan kansere yakalanma olasılığını azaltır.

Karadut hemoroit tedavisinde kullanılabilir. Karadut ezilerek hamur kıvamına getirilir ve hemoroit için merhem olarak kullanılabilir.

Karadut, kan hücrelerinin sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. İçeriğinde barındırdığı, potasyum, bakır, manganez ve demir gibi mineraller kan hücrelerinin sağlığını korumak için önemli rol oynar. Karadut bu özelliği ile hem kan hücrelerinin sağlığını korur hem de hasar görmüş hücrelerin tamir olmasını sağlar.

Diyabete karşı karaduttan yardım alınabilir. İçeriğinde barındırdığı potasyum, insülin seviyesinin kontrol altında tutulmasın yardımcı olur. Günlük düzenli olarak bir avuç kadar karadut tüketmek insülin seviyesini korur.

Kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. İçeriğinde yer alan kalsiyum kemiklerin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Kemikler ile alakalı gelişebilecek hastalıkların önüne geçer.

Dizanteri tedavisinde alternatif olarak tüketilebilir. Karadut yaprakları ishale karşı faydalıdır. İshal vakalarında karadut tüketilebileceği gibi yapraklarından çay hazırlanarak da içilebilir.

Karadutun Faydaları

Adet kanamalarına karşı iyi gelir. Karadut yapraklarından hazırlanan çay adet sürecinin kolay atlatılmasına yardımcı olur. Meyve olarak tüketilmesi de adet döneminde rahatlama sağlar.

Karadut diş sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Alternatif tıpta diş eti sağlığını korumak için kullanılan nadir meyveler arasında yer alır. Karadut yaprakları dişetlerinde oluşan inflamasyon ve kanama üzerinde etkili olur.

Ciltte oluşan yaraların iyileşme sürecini kısaltır. Çizik, yanık ve açık yaralara karşı yaprakları kullanıldığında yaraların iyileşme sürecini kısaltır. Çay şeklinde hazırlanarak haricen kullanıldığında akne ve egzama gibi cilt yüzeyinde oluşan sorunlara iyi gelir.

Cilt sağlığını koruyucu etkisi vardır. Serbest radikallerin neden olduğu cilt sorunlarının önüne geçer. İçeriğinde bulunan  A ve C vitamini cilt için faydalı vitaminler arasında yer alır. Düzenli olarak meyve şeklinde tüketildiğinde cildi koruma altına alır. Ayrıca cilt için maske şeklinde de hazırlanarak, farklı sorunlara karşı kullanılabilir. İçeriğindeki lif cildin sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Karadut bal ile karıştırılarak yüz ve boyun bölgesine sürüldüğünde cildin nem oranını arttırır. Maskenin ciltte 15 dakika bekletilmesi ve sonra bol ılık su ile yıkanması gerekir. Ayrıca uygulanan maske cildin daha genç ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar.

Yağlı ciltler için karadut ezilerek suyu çıkarılır ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırılarak cilde masaj hareketleri ile uygulanır. 3 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir.

Saç sağlığı için faydalıdır. İçeriğindeki kaliteli antioksidanlar saç dökülmesi başta olmak üzere pek çok saç problemine karşı iyi gelir. Dıştan topikal olarak saçlara uygulandığında saçların daha hoş, canlı ve parlak görünmesini sağlar. Serbest radikallerin neden olduğu]]> Karadut Pekmezi https://www.karadut.gen.tr/karadut-pekmezi.html Tue, 11 Dec 2018 06:50:54 +0000 Karadut pekmezi, bilindiği gibi son derece faydalı besinler arasında yer almaktadır. Yaz aylarında yetişen karadut zamanında pekmez yapılarak kış aylarında tüketilmek üzere saklanmaktadır. Bu pekmezler yaz aylarında oldukça do Karadut pekmezi, bilindiği gibi son derece faydalı besinler arasında yer almaktadır. Yaz aylarında yetişen karadut zamanında pekmez yapılarak kış aylarında tüketilmek üzere saklanmaktadır. Bu pekmezler yaz aylarında oldukça doğal bir şekilde yapılır ve insan vücudunun bu pekmeze en çok ihtiyaç duyduğu zaman kullanılır. Karadut pekmezinin aynen diğer pekmezler gibi birçok şaşırtıcı faydası bulunmaktadır. Bu nedenle karadut pekmezini özellikle çocuklar olmak üzere birçok insan, bol bol tüketerek faydalarından yararlanabilir. Karadut pekmezinin diğer adı böğürtlen pekmezidir. Bu pekmez halk dilinde genellikle böğürtlen pekmezi olarak adlandırılmaktadır. Karadut pekmezi, faydalarının yanı sıra aynı zamanda lezzet olarak da damağınıza hitap edecektir. Oldukça lezzetli olan bu mükemmel lezzeti sizlerde sofralarınızı tatlandırmak amacı ile yapabilirsiniz. Karadut pekmezinin lezzeti nedeni ile bu pekmez en çok çocukların sevdiği yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sizlerde çocuklarınıza bu pekmezi vererek sağlık açısından çok büyük katkılarda bulunabilirsiniz. Karadut pekmezi çok hassas bir şekilde tüketilmelidir. Bozulmaya çok yatkın olan karadut pekmezinde saklama koşulları ve muhafaza kapları çok önemlidir. Eğer karadut pekmezini bozulmadan uzun süreler boyunca saklamak isterseniz bu durumlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda bu pekmez kısa sürede bozulabilir. Mor bir renge sahip olan bu pekmezi sizlerde günlük olarak tüketerek çok daha fayda görebilirsiniz. 


Karadut Pekmezi
Karadut pekmezinin faydaları genellikle içerisinde bulunan C vitamini, E vitamini, K vitamini sayesinde yapılmaktadır. Bu vitaminler vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler olduğu için sizlerde karadut pekmezi tüketerek bu gibi sorunları çok kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Karadut pekmezinin içerisinde bulunan C vitamini insan vücudunda müthiş bir antioksidan etkisi yaparak birçok sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Özellikle kanser hücrelerinin vücuttan uzaklaştırılmasında çok büyük faydaları bulunmaktadır. Bu durumların yanı sıra karadut pekmezi içerisinde çok yüksek oranda demir, bakır, magnezyum,  mangan, selenyum maddeleri bulunmaktadır. Bu maddeler ise yine vücut üzerinde çok büyük etkiler yapmaktadır. Unutulmamalıdır ki insan vücudunda gerçekleşen birçok sorun bu maddelerin eksikliklerinden dolayı meydana gelmektedir. 

Faydaları:
 • Ağız ve diş sağlığında karadut pekmezi çok büyük faydalar sağlamaktadır. Özellikle tıbbi olarak herhangi bir tedavisi olmayan aft sorunlarında karadut pekmezi çok büyük etkiler göstermektedir. Sizlerde ağzı aftları için karadut pekmezini aft üzerine temas ettirerek günde üç kez bu işlemi gerçekleştirip birçok sorunu çözebilirsiniz. Bunun için bol bol karadut pekmezi tüketebilirsiniz. 
 • Karadut pekmezi içerisinde bulunan C vitamini sayesinde cilt üzerinde büyük etkiler göstermektedir. Bunun için birçok insan karadut pekmezini ağız yolu ile tüketse de aslında karadut pekmezi ciltte maske şeklinde de kullanılabilmektedir. Bu uygulamalar sayesinde karadut pekmezi, ciltten hızlı bir şekilde emilerek sizler çok daha güzel ciltlere kavuşturacaktır.
 • Aynı zamanda karadut pekmezi insanlarda saç sağlığında da önemli etkiler göstermektedir. Kolajen üretimi sayesinde insanlarda saçların beslenmesini sağlamaktadır. Özellikle güçsüz saçlardan dolayı meydana gelen saç dökülmeleri karadut pekmezi ile çok hızlı bir şekilde azaltılabilir. Aynı zamanda karadut pekmezi saçlar üzerinde daha canlılık ve parlaklık etkisi yaparak sizleri şaşırtacaktır.
 • Bunun yanı sıra kadınlarda her ay görülen adet kanamalarında karadut pekmezinin çok büyük faydaları bulunmaktadır. Özellikle düzenli olarak tüketilen karadut pekmezi adet döngüsünün daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. 
 • Bu faydalarının yanı sıra ayrıca kişilerde diyabet sorununa, kemiklerin güçlenmesine, kan]]> Karadut https://www.karadut.gen.tr/karadut.html Tue, 11 Dec 2018 19:39:02 +0000 Karadut, birçok bölgede yetişen bir meyve türüdür.  Genel de kıraç alanlar da ve vahşi bitkilerle yetişir. Güzel bir lezzeti olan karadut'un kırmızı bir suyu vardır. Çok hassas yapıya sahip olan karadut pürüzsüz ve kırı Karadut, birçok bölgede yetişen bir meyve türüdür.  Genel de kıraç alanlar da ve vahşi bitkilerle yetişir. Güzel bir lezzeti olan karadut'un kırmızı bir suyu vardır. Çok hassas yapıya sahip olan karadut pürüzsüz ve kırılgan yapıya sahip olduğu için itina ile tüketilmesi gerekir. Daha çok mor renktedir, bazı bölgeler de kırmızıya çalan bir rengi vardır. Halk arasın da böğürtlen olarakta bilinir. Çocuklar çok sever, sağlık açısından çok faydalı bir meyvedir. YaZ ayların da olğunlaşır, reçeli ve pekmezi yapılır. Vitamin deposudur. Birçok hastalığa iyi gelir. Tüketilmesinde fayda var

  Karadutun Faydaları:
  • Halsizliği, aşırı yorgunluğu giderir.
  • Ağız ve boğaz yaralarına iyi gelir.
  • Kanı temizler anemi hastalarına tavsiye edilir.
  • Kan basıncını düşürür.
  • Sindirim sistemi kronik hastalığa faydalıdır.
  • Mide salgısını arttırır.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
  • Uykusuzluğa iyi gelir.
  Karadut Reçeli Malzemeler:
  • 1 kilo karadut
  • 1 kilo şeker
  • Yarım limon suyu
  KaradutYapılışı:
  Karadutları önce temizleyelim, sapları varsa makas ile keselim ve yıkayıp suyunu süzelim. Geniş bir tencereye karadutu koyalım ve üzerine toz şekeri dökelim. Karadutları sulanana kadar bekletelim.( ben akşam yaptım sabaha kadar yeteri kadar sulandı. Hazırladığımız karadutları ocağın üzerine koyalım. Kısık ateşte kıvam alana kadar ara sıra üzerindeki köpüğü kevgirle alarak kırk beş dakika kadar kaynatalım. Ocağı söndürmeden önce limon suyunu da ilave edelim, biraz daha kaynadıktan sonra ocağı kapatalım. Reçelin kıvamını kontrol et.ek için kaşık ile bir tabağa alalım. Soğuduktan sonra elinizle dokunduğunuz da reçel şurubu büzüşüyor ise kıvam tamam olmuş demektir. Soğuduktan sonra temiz bir kavanoza koyalım ağzını sıkıca kapatalım.
  ]]>